MPK Poznań w czasie epidemii koronawirusa obniża pensje pracowników. Cięcia nie dotyczą tylko... kadry kierowniczej

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

MPK Poznań w czasie epidemii koronawirusa obniża pensje pracowników. Cięcia nie dotyczą tylko... kadry kierowniczej

Mikołaj Woźniak

MPK Poznań rozesłało do pracowników list podpisany przez zarząd spółki, w którym tłumaczy obecną, trudną sytuację finansową i cięcia w pensjach. Wszystkiemu winna jest epidemia koronawirusa. Jednak w tym samym piśmie czytamy, że "zarząd świadomie i jednogłośnie podjął decyzję o wyłączeniu kadry kierowniczej spod umniejszenia wynagrodzenia". Spółka ma świadomość, że może się to wydać niesprawiedliwe, ale stara się wytłumaczyć taką decyzję. Jak?

Obniżki pensji części pracowników, ale nie - kierowników. Takie decyzje związane z trudną sytuacją finansową spółki, wywołaną epidemią koronawirusa, podjął zarząd MPK Poznań. W tej sprawie postanowił wystosować komunikat do pracowników. Pismo dotarło do naszej redakcji, a wśród załogi wywołało niemałe emocje. Choć jak czytamy w komunikacie - powstał po to, by choć trochę je ostudzić.

Czytaj też: Saperska 30: Na mieszkania będą czekać kolejne miesiące. Deweloper wypowiedział umowę wykonawcy. Temu samemu, który remontuje rondo Rataje

MPK Poznań: Cięcia dla pracowników, za wyjątkiem kierowników

W piśmie zarząd tłumaczy, że w obecnych, trudnych czasach, musi podejmować trudne i niepopularne decyzje, zdając sobie sprawę, iż "część przyjętych rozwiązań jest uznawana za niesprawiedliwe czy wręcz krzywdzące". Stąd chce przedstawić pracownikom, jakimi motywami kierowały się władze MPK Poznań.

Zarząd powołuje się na zapisy tarczy antykryzysowej, która wprowadza rozwiązania mające pomóc przetrwać czas kryzysu gospodarczego i utrzymać możliwie jak najwyższy poziom zatrudnienia. Jako najważniejsze rozwiązania z punktu widzenia pracownika wskazuje się wprowadzenie równoważnego czasu pracy dla wszystkich grup zawodowych, połączenie go z 12-miesięcznym okresem rozliczeniowym i zmniejszenie wymiaru etatu dla grupy administracyjno-technicznej.

W piśmie podkreślono, że władze MPK Poznań mają nadzieję, że okres skrócenia wymiaru czasu pracy i obniżki wynagrodzeń będzie jak najkrótszy, ale i tak może to oznaczać trzy miesiące obniżki wynagrodzeń pracowników. Zarząd wskazuje, że stracą wszystkie grupy zawodowe - także te, którym pozostawiono pełny wymiar czasu pracy, ponieważ zarówno prowadzący pojazdy, pracownicy obsługi technicznej i pozostali - co najmniej do końca marca przyszłego roku w większości przypadków nie będą mieli możliwości wypracowania nadgodzin.

Sprawdź: Sesja Rady Miasta Poznania: Poznań może wziąć nawet 700 milionów złotych kredytów w tym roku

Władze spółki przypominają, że decyzja o cięciu wynagrodzeń jest trudna i wprowadzona po raz pierwszy w historii MPK Poznań w obecnym kształcie. Zapewniają jednak, że oprócz wprowadzenia tzw. przestoju ekonomicznego i obniżenia o połowę pensji pracowników wysłanych na postojowe - innej drogi nie ma. Sytuacja finansowa spółki jest w komunikacie określona jako katastrofalna, a w najbliższych miesiącach - brak perspektyw na jej poprawę.

Jak zarząd odpowiada na argumenty, że komunikacja miejska działa nawet w warunkach obecnego kryzysu? Przypomina, że oprócz samego kursowania, źródłem dochodu są także inne usługi, których finansowanie może zostać drastycznie zmniejszone lub może go nie być wcale. A efektem mogą być zwolnienia.

Najwięcej kontrowersji budzi jednak ostatni akapit pisma. Władze MPK Poznań informują w nim, że "zarząd świadomie i jednogłośnie podjął decyzję o wyłączeniu kadry kierowniczej spod umniejszenia wynagrodzenia". W komunikacie argumentuje to analizą absencji w poszczególnych jednostkach, która często powodowała konieczność pracy kierowników w niestandardowych porach dnia i znacząco ponad osiem godzin dziennie, także w niedziele i święta.

Zobacz również: Poznań: Jak załatwić zwrot pieniędzy za bilet na komunikację miejską? Tylko mailem - ale trzeba czekać nawet miesiąc. Sprawdź, gdzie pisać

Jedna piąta pracy mniej

O komentarz do pisma poprosiliśmy Agnieszkę Smogulecką, rzeczniczkę MPK Poznań. Jej argumentacja w dużej mierze pokrywa się z tą z omówionego już komunikatu. Obecną sytuację określa jako nadzwyczajną i bezprecedensową we współczesnej historii komunikacji.

- Niełatwe, ale podjęte w odpowiednim czasie decyzje mają szczególne znaczenie z uwagi na to, że trudno dziś przewidzieć ogrom skutków, w tym gospodarczych, które po sobie pozostawi pandemia koronawirusa

- tłumaczy Smogulecka.

Zobacz też: Maseczkomaty pojawiły się również w Poznaniu. Automaty z maseczkami stanęły w budynkach Urzędu Miasta

Wylicza, że w wyniku obowiązujących od marca ograniczeń spadek pracy przy przewozach w marcu i kwietniu 2020, względem tego samego okresu w 2019 r. wyniósł około 21 proc. Mniej jest też pasażerów, a co za tym idzie - sprzedaży biletów. W związku z tym spadły wpływy i zapotrzebowanie na pracę.

- Mając na uwadze znaczące ograniczenie pracy przewozowej, w trosce o zdrowie pracowników oraz ochronę ich miejsc pracy zarząd podjął decyzję o obniżeniu wymiaru czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-technicznych o 20 proc. oraz o wprowadzeniu równoważnego czasu pracy i 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego dla pozostałych grup zawodowych - mówi Smogulecka.

Objętych umniejszoną o 20 proc. pensją i wymiarem czasu pracy jest 141 pracowników administracyjno-technicznych. Rzeczniczka przypomina też, że pozostali pracownicy nie mają możliwości wypracowania nadgodzin.

Z obniżenia wymiaru czasu pracy i pensji wyłączone zostały nie tylko osoby na stanowiskach kierowniczych. Nie obejmuje to także pracowników Nadzoru Ruchu MPK Poznań, którzy pracują całodobowo oraz inżynierii ruchu, którzy odpowiadają za przygotowanie rozkładów jazdy dostosowanych do aktualnej liczby uruchomionych pojazdów.

- Tym służbom nie można było skrócić czasu pracy ponieważ mogłoby to doprowadzić do dezorganizacji obsługi komunikacyjnej miasta

- wyjaśnia Agnieszka Smogulecka.

------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na:
Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Pozostało jeszcze 2% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.