Murzyn - bohater historii aptekarskiej

Czytaj dalej
Fot. Muzeum Ziemi Wschowskiej
Eliza Gniewek-Juszczak

Murzyn - bohater historii aptekarskiej

Eliza Gniewek-Juszczak

W Muzeum Ziemi Wschowskiej można obejrzeć figurę Murzyna w pióropuszu, która pochodzi z dawnej apteki „Pod Murzynem” („Mohren-Apotheke”) przy ul. Niepodległości we Wschowie. Muzealnicy przypominają z tej okazji, że historia wschowskiego aptekarstwa rozpoczęła się dużo wcześniej.

Pierwsza apteka miejska powstała jako przybudówka obok wieży ratuszowej w 1580 roku. Pierwszym aptekarzem był Georg Born (zm. 1609 r.). Niedługo później Wschowa zyskała drugą aptekę „Pod Orłem” („Adler-Apotheke”), której aptekarzem był Samuel Hortensius. „Mohren-Apotheke” powstała w XVII wieku (pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1699 roku) na Przedmieściu Polskim przy ulicy Szerokiej (niem. Breitestrasse; obecnie ulica Niepodległości) Jej założycielem był Johann Caspar Imgarten (zm. 1710 r.), przetrwała do 1945 roku. Dziś ma tam siedzibę bank. Polichromowana figura Murzyna w latach powojennych przeniesiona została nad wejście kawiarni nazwanej „Murzynek”, przy ul. Bohaterów Westerplatte.

Od 1978 roku figura jest w zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej. W 2013 roku została poddana konserwacji i można ją podziwiać na stałej ekspozycji w rezydencji jezuickiej przy placu Farnym 3. Natomiast w miejscu ostatniego usytuowania zobaczyć można jej kopię.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.