Muzeum Beksińskiego w Częstochowie w nowej odsłonie [WIDEO]

Czytaj dalej
JS, PC

Muzeum Beksińskiego w Częstochowie w nowej odsłonie [WIDEO]

JS, PC

Muzeum Beksińskiego jednak pozostanie w Częstochowie. Cenne eksponaty miały z końcem 2015 roku zostać przeniesione do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. I tak się stanie. Ale Częstochowa będzie miała inne obrazy artysty.

- Z obecną kolekcją w naszym Muzeum Zdzisława Beksińskiego będziemy się żegnać prawie do końca lutego - mówi Anna Paleczek-Szumlas, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki. - Potem będzie można już oglądać w naszym muzeum 25 obrazów Zdzisława Beksińskiego, które do tej pory nie były prezentowane w Polsce. Trafią do nas na długoletnie wypożyczenie z Paryża, z kolekcji państwa Dmochowskich.

Od 2006 roku prezentowana jest w Częstochowie kolekcja dzieł Zdzisława Beksińskiego (50 obrazów olejnych, 100 rysunków oraz 100 fotografii), przekazana w depozyt Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie przez właścicieli – Annę i Piotra Dmochowskich. Wówczas, na mocy wzajemnych ustaleń między władzami miasta, Miejska Galerią Sztuki oraz właścicielami, w Częstochowie przygotowana została stała wystawa pod tytułem „Muzeum Zdzisława Beksińskiego”.

Wystawa ta w częstochowskiej galerii mieści się odrębnej sali wystawowej zaaranżowanej w sposób odpowiedni dla malarstwa Beksińskiego. Obrazy są oświetlone reflektorami, w których zastosowano specjalne soczewki. Wypływające z nich promienie oświetlają wyłącznie płaszczyznę płótna, a ścianę obok zostawiają w półmroku. Tworzy to wrażenie „świecenia obrazów”, co wzmacnia jeszcze ich przejmujący i emocjonalny wyraz.

Można tu obejrzeć 50 obrazów oraz cześć przekazanych w depozyt rysunków (pozostałe rysunki oraz fotografie – zgodnie z intencją Piotra Dmochowskiego – przeznaczone były do wypożyczeni innym ośrodkom sztuki w Polsce). Zwiedzaniu wystawy towarzyszy muzyka zamówiona specjalnie przez Piotra Dmochowskiego do galeryjnej prezentacji prac Beksińskiego.

JS, PC

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.