Muzeum Cristiano Ronaldo w Funchal na Maderze - wśród setek eksponatów jest też list z Polski [GALERIA ZDJĘĆ]

Czytaj dalej
Fot. Liliana Bogusiak
LB

Muzeum Cristiano Ronaldo w Funchal na Maderze - wśród setek eksponatów jest też list z Polski [GALERIA ZDJĘĆ]

LB

Jest najbardziej znanym Maderczykiem. Urodził się i wychował w biedniejszej części miasta, tam też chodził do kościoła. Karierę rozpoczynał jako dziecko w lokalnym klubie. Od pięciu lat ma w stolicy wyspy swoje muzeum.

Cristiano, jak mówią Maderczycy, nie zapomniał skąd pochodzi. Choć wyspę opuścił jako chłopiec aby grać w klubach na kontynencie, to nigdy nie pozostaje obojętny gdy na wyspie dzieje się coś złego. W ostatnich latach Madera doświadczyła pożarów, jak i powodzi, a po każdym takim nieszczęściu lokalne społeczności otrzymywały hojne wsparcie od piłkarza.

Muzeum Cristiano Ronaldo powstało blisko pięć lat temu. Mieści się przy nadmorskim bulwarze, a z zewnątrz jest bardzo niepozorne. Parterowy budynek opatrzony jest symbolem CR7. Przed muzeum znajduje się pomnik piłkarza, już drugi w krótkiej historii muzeum, ale ponoć pierwszy niezbyt się artyście udał. Na parterze muzeum umiejscowiły się kasy i sklep z gadżetami, w którym można kupić repliki koszulek w jakich występował piłkarz (od 250 euro), wino z Madery opatrzone jego inicjałami oraz dziesiątki różnych gadżetów z logo CR7. Na poziomie minus 1 jest właściwa część muzeum. Do gablot trafiły tu trofea Cristiano Ronaldo, gadżety i listy od fanów. Wśród tych ostatnich jest list od chłopca z Kórnika. Pisze o tym, jak bardzo podziwia piłkarza i jak bardzo chciałby być taki jak on.
Są też dwie naturalnej wielkości figury piłkarza oraz ekrany na których non stop wyświetlane są jego najsłynniejsze akcje.

Turystów jest wielu, a emocje niektórych sięgają zenitu. Byłam świadkiem sytuacji gdy mężczyzna w dojrzałym wieku skrzyczał żonę, że zrobiła mu złe zdjęcie z Ronaldo. A to przecież miało być jego najważniejsze zdjęcie z urlopu na Maderze, które miał pokazać w pracy.

Muzeum odwiedzają fani z całego świata. Wśród dorosłych gości nie widać przewagi jednej płci, ale wśród dzieci i nastolatków dominują chłopcy. Bilet kosztuje 7 euro, czyli jak na bilety wstępu w zachodniej Europie, cena jest średnia.

LB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.