Julita Januszkiewicz

Muzeum Pamięci Sybiru. Zdjęcia rodziny Iwańczuków. Powrót do korzeni po 75 latach

Bogusław Kosel pokazuje zdjęcia, które Muzeum Pamięci Sybiru podarowali Iwańczukowie z Argentyny Fot. Piotr Polak/reporter Bogusław Kosel pokazuje zdjęcia, które Muzeum Pamięci Sybiru podarowali Iwańczukowie z Argentyny
Julita Januszkiewicz

To bardzo wzruszająca historia. Iwańczukowie z Rudki przeszli przez gehennę Syberii. Stamtąd nestor rodu uciekł z armią Andersa, by po wojnie spokój odnaleźć w dalekiej Argentynie. Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku właśnie dostało 84 zdjęcia tej rodziny.

Czasami przydarzają się nam takie niezwykłe historie, kiedy odwiedza nas ktoś z końca świata. I okazuje się, że jesteśmy krajanami, a do tej Ameryki Południowej zaniosły go losy wojenne, powojenne - uśmiecha się Bogusław Kosel z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. I zaczyna opowiadać dzieje rodziny Iwańczuków z miejscowości Rudka koło Brańska.

Był 10 lutego 1940 roku. Do drzwi domu gajowego Kazimierza załomotały kolby sowieckich karabinów. Na spakowanie rodzina miała chwilę. Po wielu tygodniach męczącej podróży zesłańcy dotarli na obcą, nieludzką ziemię. Do Kraju Ałtajskiego na dalekiej Syberii. Tam musieli bardzo ciężko pracować.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.