Muzeum Podlaskie w Białymstoku pod pieczą ministerstwa kultury (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Danuta Matloch/ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Julita Januszkiewicz

Muzeum Podlaskie w Białymstoku pod pieczą ministerstwa kultury (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz

Dodatkowe wsparcie finansowe, szansa na rozwój, a także ogromny prestiż. Muzeum Podlaskie w Białymstoku będzie prowadzone również przez ministerstwo kultury.

Rozpoczynamy kolejny wspaniały rozdział historii muzeum. To dla nas wielkie wyróżnienie, ale jest to też wyróżnienie dla pokoleń podlaskich muzealników. Dzięki ich pracy zostały zgromadzone wspaniałe, ciekawe kolekcje, a Muzeum stało się wizytówką województwa, stało się miejscem chętnie i licznie odwiedzanym - mówił Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Czytaj też: Niezwykły obraz wybitnego artysty w zbiorach Muzeum Podlaskiego

We wtorek prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury podpisał umowę z Arturem Kosicki, marszałkiem województwa podlaskiego i Markiem Malinowskim, członkiem zarządu umowę o prowadzeniu Muzeum Podlaskiego jako wspólnej instytucji. Uroczystość odbyła się siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Dotychczas muzeum podlegało tylko marszałkowi województwa podlaskiego.

Umowa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku, będzie obowiązywała przez dziesięć najbliższych lat. Dla Muzeum Podlaskiego, które będzie pod pieczą ministerstwa kultury, oznacza to dodatkowe wsparcie z budżetu centralnego. Minister przekaże bowiem tej placówce rocznie nie mniej niż milion złotych dotacji, zaś województwo podlaskie nie mniej niż 7 mln zł.

- To oznacza także, mam nadzieję, podniesienie trochę prestiżu instytucji, bo ona staje się instytucją, w zasadzie, narodową, a także posiada od momentu współprowadzenia łatwiejszy dostęp do dotacji celowych i inwestycyjnych. – mówił prof. Piotr Gliński.

Muzeum Podlaskie jest piętnastym muzeum, które w ciągu ostatnich czterech lat została włączona do programu współprowadzeń.

- Jeżeli dodamy do tego trzynaście instytucji kultury i jeszcze kilka innych instytucji, to mamy ponad 30 instytucji kultury i muzeów w Polsce, które w ostatnich czterech latach w Polsce zyskały status współprowadzenia przez MKiDN - przypomniał minister kultury.

Muzeum Podlaskie jest pierwszym w naszym regionie muzeum, które będzie współprowadzone przez ministerstwo kultury.

- To historyczny moment, a ta placówka jak najbardziej zasługuje na wsparcie ministerstwa – mówił Artur Kosicki - To jest wspaniała instytucja, ukazująca bogactwo Podlaskiego, jego różnorodność historyczną, kulturową i społeczną. To wsparcie na pewno nam się przyda i pomoże w tym, żebyśmy mogli jeszcze bardziej się rozwijać - dodał marszałek.

Pod egidą resortu kultury działają już Opera i Filharmonia Podlaska, supraski Teatr Wierszalin i Ośrodek „Pogranicze - Sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Julita Januszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.