Muzeum Rzeźby. Krzysztof Gierałtowski pokaże swój zbiór fotografii na wystawie "Pisarze" (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Jerzy Doroszkiewicz
(dor)

Muzeum Rzeźby. Krzysztof Gierałtowski pokaże swój zbiór fotografii na wystawie "Pisarze" (zdjęcia)

(dor)

Krzysztof Gierałtowski po raz kolejny w Białymstoku. Tym razem w Muzeum Rzeźby pokaże wystawę "Pisarze"

Wystawę „Pisarze” tworzą fotografie będące zapisem spotkań fotografika z wybitnymi przedstawicielami środowiska literatów - opowiada Ryszard Saciuk, komisarz wystawy. - Wśród nich można zobaczyć zdjęcia przedstawiające: Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Tyma, Melchiora Wańkowicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Leopolda Tyrmanda, Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.

Krzysztof Gierałtowski, podobnie jak Alfons Karny, nie portretował osób, które nie cieszyły się jego uznaniem. Tworząc „portrety subiektywne”, uwzględniając specyfikę swojego warsztatu, udało mu się zbudować portret psychologiczny i wydobyć prawdę o portretowanej osobie zawartą w rysach, mimice i spojrzeniu.

Artysta fotografik Krzysztof Gierałtowski, autor wystawy” Pisarze”, jest twórcą niezależnym. Jego „portrety subiektywne” przedstawiają twórców polskiej kultury, nauki i ludzi polityki. W 1970 r. sfotografował wybitnego matematyka Dionizego Steinhausa i tak powstało pierwsze dzieło, które Artysta określił, jako portret profesjonalny.

Krzysztof Gierałtowski należy do najwybitniejszy polskich fotografików. Kolekcje swoich dzieł prezentował na ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu, Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Hamburgu oraz Museum Ludwig w Kolonii.

Czytaj też: Krzysztof Gierałtowski - Wigry nasze Wigry

Wystawa „Żubry. Światło i Cień” w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

(dor)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.