Muzeum w Pszczynie przejęło Zameczek Myśliwski

Czytaj dalej
Fot. fot. arkadiusz awezwianiec/arc
Teresa Semik

Muzeum w Pszczynie przejęło Zameczek Myśliwski

Teresa Semik

Wyjątkowej urody Zameczek Myśliwski w Promnicach czeka nowe życie, ma bowiem nowego właściciela – Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Pochodzący z XIX wieku Zameczek Myśliwski to zabytek na skalę europejską, do tego znakomicie zachowany do naszych czasów, choć wymaga poważnego remontu. Ludzie kultury województwa śląskiego zabiegali od kilkunastu lat, by ta okazała budowla służyła przede wszystkim kulturze i z dawną rezydencją książąt pszczyńskich stanowiła całość, jak dawniej.
Do tej pory w przepięknych wnętrzach dawnej rezydencji myśliwskiej rodu Hochbergów prowadziła działalność gastronomiczną i hotelową prywatna spółka.

– W połączeniu z pałacem w Pszczynie Zameczek Myśliwski pełnić będzie rolę muzealną, ale także edukacyjną, bo kompleksowo pokaże, jak wyglądało ówczesne życie ludzi możnych, którzy budowali śląski przemysł i byli sprawcami rewolucji przemysłowej na tych ziemiach – uważa dr Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. – Polowania i spotkania w takim właśnie miejscu stanowiły integralną część ich życia.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie Maciej Kluss zapowiada, że przedstawiony zostanie zwiedzającym cały obyczaj myśliwski z charakterystyczną kuchnią, serwowaną po wielkich łowach. Zachowały się nie tylko trofea myśliwskie, ale także przepisy kulinarne z tamtych czasów.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.