Krzysztof Błażejewski

My, mieszkańcy Rzeczpospolitej Toruńskiej... To wcale nie fantazje!

Najważniejsi uczestnicy konferencji w Wersalu, przywódcy pięciu zwycięskich mocarstw, udają się na podpisanie końcowego traktatu. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Najważniejsi uczestnicy konferencji w Wersalu, przywódcy pięciu zwycięskich mocarstw, udają się na podpisanie końcowego traktatu.
Krzysztof Błażejewski

Kiedy 99 lat temu kształtowały się granice odrodzonego państwa polskiego, Niemcy próbowali ratować ze swego przedwojennego zasięgu terytorialnego, co tylko się da. Dlatego zaproponowali na konferencji pokojowej w Wersalu powołanie nowego państwa, niezależnej Republiki Toruńskiej.

Od czasu deklaracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, dotyczącej powstania po zakończeniu I wojny światowej niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza, sprawa polskich granic zachodnich miała silniejsze niż wcześniej oparcie na gruncie międzynarodowym. Konkretne ustalenia jednak miały zapaść dopiero w podparyskim Wersalu, w pałacu Ludwika XIV.

Konferencja rozpoczęła się 18 stycznia 1919 r. Wzięło w niej udział 27 krajów, a w Radzie Najwyższej zasiedli przedstawiciele pięciu zwycięskich państw: Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Włoch. Głównym celem było ustanowienie trwałego pokoju i podjęcie decyzji co do przyszłości pokonanych państw. 29 stycznia 1919 roku na konferencji przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego Roman Dmowski, znany z antyniemieckości, przedstawił polskie postulaty terytorialne, zakładające włączenie do przyszłej Polski części ziem na zachodzie, które zamieszkiwały skupiska polskiej ludności (w tym i Pomorze Gdańskie) w zamian za rezygnację z części kresów wschodnich.

W dalszej części artykułu

 • czy raport uwzględnił żądania Polaków?
 • niemiecka manipulacja

 

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.