Na katowickim Rynku zasadzą klony i wiśnie. Surmie niestety usychają

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Marcin Twaróg

Na katowickim Rynku zasadzą klony i wiśnie. Surmie niestety usychają

Marcin Twaróg

Na Rynku w Katowicach zostaną posadzone nowe drzewa. Surmie nie sprawdziły się. Z placu Kwiatowego na katowickim Rynku znikną usychające surmie. Drzewa chorują i wyglądają coraz gorzej. Niektóre już usunięto, a teraz miasto podjęło decyzję, że wszystkie zostaną wymienione.

Plac Kwiatowy to jeden z trzech placów na katowickim rynku. Jeden z bardziej udanych. Są tu kwietne klomby, ławki, fontanna, pawilony z kwiatami, kawiarnia i drzewa. Gdy plac przebudowano, posadzono na nim 20 egzotycznych surmii - gatunek orientalny, ale dość popularny w Polsce, sprowadzany już w latach 20. ubiegłego wieku. Te same drzewa znajdziemy zresztą w okolicach archikatedry Chrystusa Króla.

Niestety, te na rynku się nie przyjęły. Ich zaletą miały być bujne i rozłożyste korony oraz liście w kształcie serca, ale też - jak mówili przed laty przedstawiciele katowickiego magistratu -fakt, że są wytrzymałe i dobrze funkcjonują w naszym klimacie. Plac Kwiatowy otwarto wiosną 2015 roku, surmie sadzono tu jesienią 2014. Niedługo potem drzewa zaczęły chorować i obumierać. Kilka trzeba było już stąd usunąć, te które zostały też nie wyglądają najlepiej.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Twaróg

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.