Na korki w mieście najlepsze jest... auto!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Zbigniew Biskupski [email protected]

Na korki w mieście najlepsze jest... auto!

Zbigniew Biskupski [email protected]

Korki w miastach to zmora aż 97 proc. Polaków. Dojazd samochodem do pracy to nasz priorytet.

Uciążliwości związane z coraz bardziej zatłoczonymi ulicami nie są w stanie zmienić naszych przekonań i wyborów. Wciąż nie wierzymy w buspasy i nie szczędzimy grosza na paliwo, wybierając dojazd do pracy własnym samochodem niż czterokrotnie tańszą komunikacją miejską.

Polacy mieszkający w miastach najchętniej dojeżdżają do pracy prywatnym samochodem, choć narzekają na korki. Uważają przy tym, że ten środek transportu jest najszybszy, mimo że autobusy miejskie i taksówki mają do dyspozycji tzw. buspasy mające ułatwiać poruszanie się zakorkowanymi arteriami. Co ciekawe, choć doceniamy coraz lepszy stan techniczny środków komunikacji miejskiej, narzekamy na zbyt wysokie ceny biletów. Tymczasem rachunek wskazuje, że koszt dojazdu samochodem jest czterokrotnie wyższy niż opłata za bilety komunikacji miejskiej.

Mytaxi, pierwsza na świecie i działająca od 2009 r. aplikacja do zamawiania taksówek, opublikowała wyniki badania „Komunikacja w aglomeracjach - sytuacja i innowacje”. Zawiera ono oczywiście wątek dotyczący korzystania przez Polaków z taksówek, ale zdecydowanie najciekawsze są wyniki dotyczące dojeżdżania do pracy.

W czołówce najczęściej wybieranych środków transportu codziennego jest komunikacja miejska i własny samochód. Mieszkańcy polskich miast doceniają m.in. jakość pojazdów i bezpieczeństwo komunikacji miejskiej (kolejno 83 proc. i 80 proc. pozytywnych opinii). Negatywnie oceniają natomiast ceny biletów komunikacji miejskiej - prawie 60 proc. uważa, że są one zbyt drogie. Mimo to na jazdę własnym samochodem wydają najwięcej: aż 44 proc. badanych do 300 zł miesięcznie, podczas gdy co trzecia osoba podróżująca na co dzień komunikacją miejską przeznacza na bilety do 50 zł miesięcznie. Ponad połowa badanych za najtańszy środek transportu uważa rower miejski, chociaż aż 63 proc. z nich jeszcze nigdy z niego nie skorzystało.

Z taksówek kilka razy w miesiącu korzysta co piąty Polak. Najczęściej w szczególnych okolicznościach, takich jak dojazd na dworzec lub lotnisko (24 proc.), wieczorna impreza (23 proc.) czy spotkanie biznesowe (13 proc.).


Trujące korki uliczne. Statystycznie przez spaliny z rur wydechowych umiera więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych

(źródło: TVN Turbo/x-news)

Autor: Zbigniew Biskupski

Zbigniew Biskupski [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.