Urszula Sobol

Na Podkarpaciu wystawiono ponad 355 tys. zwolnień lekarskich. ZUS kontroluje chorych i cofa świadczenia

Na Podkarpaciu wystawiono ponad 355 tys. zwolnień lekarskich. ZUS kontroluje chorych i cofa świadczenia Fot. Łukasz Gdak / Polska Press
Urszula Sobol

Na terenie Podkarpacia wystawionych zostało ponad 355 tys. zwolnień lekarskich. Oddział ZUS w Rzeszowie 261,3 tys., a oddział w Jaśle – 93,8 tys. ZUS przypomina, że pandemia koronawirusa nie zatrzymała kontroli zwolnień lekarskich i niektóre z nich zostały zakwestionowane m.in. fryzjerka, przebywając na zwolnieniu lekarskim, miała otwarty salon i obsługiwała klientów. Z kolei mężczyzna będąc na zwolnieniu lekarskim pomagał teściowi w remoncie domu.

- Od stycznia na terenie Podkarpacia wystawionych zostało ponad 355 tys. zwolnień lekarskich. Oddział ZUS w Jaśle – 93,8 tys., a oddział w Rzeszowie – 261,3 tys. – podkreśla Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

- Każdy chory musi się liczyć z kontrolami przeprowadzanymi przez ZUS czy pracodawcę - uprawnienie do kontrolowania chorych wynika bezpośrednio z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Osoba, która jest niezdolna do pracy i przebywa na zasiłku chorobowym, może być skontrolowana na dwa sposoby. To kontrola orzekania prowadzona przez lekarza orzecznika ZUS - lekarz sprawdzi, czy poprawnie została orzeczona niezdolność czyli czy lekarz leczący miał podstawy do wystawienia zwolnienia, a także kontrola wykorzystywania prowadzona przez płatnika zasiłku - czyli przez ZUS albo przez pracodawcę.

I dodaje, że zarówno przy kontroli orzekania jak i przy kontroli wykorzystywania, ZUS i pracodawca będą szukać chorego pod adresem widniejącym na zwolnieniu lekarskim.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.