Na Podkarpaciu wzrosną pensje. I kto za to zapłaci?

Czytaj dalej
Fot. K.Kapica
Andrzej Plęs

Na Podkarpaciu wzrosną pensje. I kto za to zapłaci?

Andrzej Plęs

Na Śląsku i w Wielkopolsce pensje galopująco rosną, w „Polsce B” ledwie raczkują wzwyż. Ekonomiści wieszczą, że i na Podkarpacie presja płacowa wkrótce dotrze. Czego część tutejszych przedsiębiorców może nie wytrzymać.

Śląsk i Wielkopolska to przemysł, a przy obecnym rozmachu gospodarki przemysł gwałtownie potrzebuje ludzi. Ludzi na rynku pracy już prawie nie ma, bo 7 proc. bezrobocia to tzw. bezrobocie higieniczne, margines, który rynkowi pracy pozwala się nie załamać. Chyba nie pracują już tylko ci, którzy pracować nie chcą, albo nie pozwala im na to stan zdrowia, a rozpędzona gospodarka wciąż potrzebuje ludzi.

Polityka się zachwyca: zlikwidowaliśmy bezrobocie! Płace rosną! Sukces Polski! Stowarzyszenia pracodawców alarmują: gospodarka pędzi, więc jest dobrze, płace rosną, też dobrze, tylko to może być w przyszłości bardzo kosztowny sukces, bo w ekonomii nic nie ma za darmo. Sukces też kosztuje. Obecny może mieć odroczony termin płatności.

Ubogi (jeszcze?) krewny

Średnia płaca mieszkańca Śląska wzrosła o prawie 9 proc. w ciągu roku. Jak informuje Urząd Statystyczny w Rzeszowie, średnia płaca na Podkarpaciu wzrosła w tym samym czasie o 5,7 proc. Tu najszybciej rosły płace pracowników administracyjnych, związanych z handlem, usługami motoryzacyjnymi i komunalnymi. Jeśli średnia płaca w Polsce w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu wyniosła 4492,63 zł brutto (jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny), to na Podkarpaciu zarabia się średnio 3745 zł brutto - jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Jesteśmy o kilka setek za średnia krajową i około tysiąca złotych miesięcznie brutto za „średnią śląską”. Choć - zapowiadają ekonomiści - te dysproporcje będą coraz mniejsze, bo i na Podkarpacie zacznie docierać presja płacowa. I nie wszyscy mają powody do radości.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • dlaczego na Podkarpaciu presja na poziom płac jest mniejsza
 • jaki wpływ na płace może mieć program "500+"
 • jakie są skutki "wojny o pracowników"
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.