Leszek Kalinowski

Na przejściach trzeba być czujnym

Na pasach także trzeba zachować czujność, bo i w tych miejscach bywa niebezpiecznie - mówi Kamil Węgrzynowski, student UZ. Fot. Mariusz Kapała Na pasach także trzeba zachować czujność, bo i w tych miejscach bywa niebezpiecznie - mówi Kamil Węgrzynowski, student UZ.
Leszek Kalinowski

Napisy na pasach, podwójne słupki odblaskowe, dodatkowe lampy i... policyjne patrole w okolicy przejść dla pieszych. Bo wciąż na nich czujemy się niebezpiecznie. Potrącenia nie należą do rzadkości.

- Staram się przechodzić przez jezdnię tam, gdzie są światła. Bo na innych dwa razy zdarzyło mi się ujść z życiem, gdy byłam w połowie jezdni, a kierowca na drugim pasie nie zatrzymał się - opowiada Teresa Gawron. - Na zebrach nie czuję się bezpiecznie... A teraz jeszcze, jak na Lwowskiej kobieta wjechała w grupkę chłopców, to już w ogóle się bardzo denerwuję.
Policja i miasto starają się, by zmienić tę sytuację. Jak? Teraz malowane są pasy z... napisami. „Patrz w lewo” albo „Patrz w prawo”. Drugą turę robót zaplanowano w czasie wakacji.

- To dobry pomysł, bo i pieszy się zastanowi, i kierowca - mówi Kamil Węgrzynowski. - Wszyscy powinni być bardziej czujni na drodze.

Tadeusz Rambelski zastanawia się, czy strzałki na asfalcie nie wprowadzą zamieszania....
- Ludzi trzeba wychowywać, przypominać im o zasadach. W różny sposób. Także za pomocą napisów - uważa Grażyna Nowik-Gizicka. - Nawet jeśli miałyby one uchronić jedno życie, to uważam, ze warto takie rzeczy robić.

Napisy będą też przy szkołach i przedszkolach.

Dyrektor departamentu inwestycji i zarządzania drogami, Paweł Urbański, przyznaje, że pomysł jest policji. Ściągnięty z Radomia. Bo tam pojawiły się te napisy między pasami.

- Policjanci z wydziału ruchu drogowego zapytali nas, czy w ramach odnawiania oznakowania poziomego na jezdniach nie namalowalibyśmy tych napisów - mówi P. Urbański. - Stąd też nasza wspólna akcja... Policja wskazała najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych, które powinniśmy oznakować. Chcemy też to zrobić na zebrach w pobliżu szkół, przedszkoli, żłobków.
Inna nowość to stawianie podwójnych słupków odblaskowych (przyklejone taśmy fluorescencyjne). Są one bardziej widoczne niż sama tarcza znaku.

Dużą rolę odgrywają też systematyczne patrole policji w pobliżu przejść dla pieszych.
- Funkcjonariusze zwracają uwagę zarówno na zachowanie kierujących w stosunku do pieszych, jak też na zachowanie samych pieszych, czy przechodzą na drugą stronę ulicy w miejscach wyznaczonych, czy stosują się do sygnalizacji świetlnych i innych przepisów drogowych - podkreśla Kamila Wydrych z Komendy Miejskiej Policji. - To wszystko sprawia, że w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba potrąceń na pasach jest dużo mniejsza. Licząc od stycznia tego roku do maja w Zielonej Górze doszło do 9 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na przejściu dla pieszych. A w przypadku rowerzystów policjanci odnotowali 20 zdarzeń drogowych...

Najbardziej niebezpieczne ulice w mieście

W jakich rejonach miasta powinniśmy szczególnie uważać? Zdaniem policji, szczególną uwagę należy zwracać na drogach dwujezdniowych, na takich, gdzie natężenie w ruchu drogowym jest duże, chociażby np. na ul. Wojska Polskiego przy ul. Krętej i Wandy, na ul. Konstytucji 3 maja, Wyszyńskiego czy al. Zjednoczenia przy Lisiej. Najczęstsze grzechy kierowców?
- Bardzo często nie zachowują szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych, która skutkuje nieustąpieniem pierwszeństwa dla pieszych - zauważa Kamila Wydrych. - Zdarza się, że kierujący nie ustępują pierwszeństwa pieszym, znajdującym się już na przejściu albo wyprzedzają na zebrach. I dochodzi do potrąceń.

Funkcjonariusze popierają każdy sposób, który sprawia, że na pasach jest bezpieczniej np. doświetlanie przejść. Takie zadanie zostało zgłoszone do budżetu obywatelskiego i wygrało w głosowaniu mieszkańców. Udało się je już wykonać. Doświetlenia są przy ul.: Sulechowskiej przy budynku 13, Sulechowskiej przy Towarowej, Sulechowskiej przy Urszuli, Rzeźniczaka przy markecie, Zdrojowej przed Potokową, Sienkiewicza - skrzyżowanie z ul. Morelową, Botanicznej przy Zespole Szkół Budowlanych, Zjednoczenia przed wiaduktem, Nowojędrzychowska przy Liliowej, Ułańska przy Dworcowej, Reja przy Jedności, Moniuszki przy Jedności.

Doświetlenia w Przylepie ciągle brakuje
Natomiast pięć przejść miało być doświetlonych w ramach bonusa integracyjnego w sołectwie Przylep. Chodzi o ul. 22 Lipca (i przy posesja 1a, 36, 56, 62). Ta inwestycje jednak wciąż się nie rozpoczęła. Dlaczego?
- Ciągle nie mamy pozwolenia z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie. Musimy dosyłać różne dokumenty. Gdy tylko załatwimy formalności, rozpoczniemy prace - tłumaczy Paweł Urbański.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.