Arkadiusz Nauka

Na Śląsku powstała kolejna podziemna trasa turystyczna. Ma 1,5 kilometra INTERAKTYWNA MAPA, ZDJĘCIA

Trasa w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej jest już przygotowana dla turystów. Wielkie otwarcie 29 września Fot. Marzena Bugała-Azarko Trasa w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej jest już przygotowana dla turystów. Wielkie otwarcie 29 września
Arkadiusz Nauka

29 września wielkie otwarcie nowej trasy turystycznej w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Trasa ma 1,5 km długości. Nowa trasa turystyczna w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej rozpoczyna się od podziemnego zejścia szybem Carnall bądź zjazdem podwieszaną kolejką górniczą.

Zbliża się długo oczekiwane otwarcie nowej trasy w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Zaplanowano je na 29 września. Będzie połączone z finałem Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego.
- W tym dniu podziemia sztolni będą mogli zwiedzić pierwsi turyści - mówi Sławomir Gruszka, rzecznik zabrzańskiego magistratu. - Z kolei na 30 września i 1 października zaplanowaliśmy dni otwarte, podczas których bilet do sztolni będzie dostępny dla wszystkich w cenie ulgowej (35 złotych - przyp. red.). Dodatkowo każdy, kto odwiedzi w tych dniach Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną, będzie mógł zjeść tradycyjną zupę, którą jedli górnicy po szychcie, i otrzyma pamiątkowy kask - dodaje Gruszka.

Na zwiedzających czekają też atrakcje na powierzchni, takie jak warsztaty kulinarne czy malowanie buziek.

- Czerpiąc z dziedzictwa poprzemysłowego nadajemy nowe funkcje przestrzeniom postindustrialnym. Pielęgnujemy historię regionu, a zarazem pokazujemy naszym gościom jego wyjątkowość - mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. - Zabrzańskie obiekty turystyki industrialnej cieszą się zainteresowaniem. Kopalnię Guido czy obiekty kompleksu sztolnia Królowa Luiza chętnie odwiedzają mieszkańcy Zabrza, regionu, kraju, ale także goście z zagranicy - dodaje.

Nowa trasa w sztolni Królowa Luiza to jedyna w Europie trasa turystyczna pokazująca, jak rozwijało się górnictwo przez ostatnie 200 lat.

W dalszej części:

 • Co zobaczymy pod ziemią: interaktywna mapa
 • O najdłuższym w regionie podziemnym spływie łódkami
 • Co będzie ostatnim punktem zwiedzania
Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.