Szymon Spandowski

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego został właśnie zburzony jeden z najstarszych obiektów Twierdzy Toruń

Tak resztki prochowni prezentowały się w ubiegły weekend. Dziś po obiekcie nie ma już śladu Fot. Muzeum fortyfikacji pancernej twierdzy Toruń Tak resztki prochowni prezentowały się w ubiegły weekend. Dziś po obiekcie nie ma już śladu
Szymon Spandowski

Z jednego z najstarszych obiektów Twierdzy Toruń udało się uratować jedynie wrota pancerne. Trafiły one do... Muzeum w Świnoujściu.

To nie był obiekt imponujących rozmiarów. Jeszcze kilka dni temu stał między gmachem Urzędu Marszałkowskiego i bankiem. Pojawił się w tym miejscu ponad sto lat przed tym, gdy zapadła decyzja o budowie urzędu. O co chodzi? O pochodzącą z 1825 roku prochownię znajdującego się tu kiedyś Bastionu VI. Jedną z niewielu murowanych pamiątek fortyfikacji z pierwszej połowy XIX wieku, która właśnie została zburzona.

Sytuacja jest kuriozalna i szczególnie przykra. Toruń stracił kolejny forteczny zabytek, stało się to na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, który do tej pory zabytki i skarby naszego dziedzictwa chronił. Poza tym stało się to w majestacie prawa. Inwestor i wykonawca otrzymali wszystkie potrzebne zgody.

Tak resztki prochowni prezentowały się w ubiegły weekend. Dziś po obiekcie nie ma już śladu
Muzeum fortyfikacji pancernej twierdzy Toruń Tak wyglądała Prochownia bastionu VI jeszcze tydzień temu. Obiekt stał między Urzędem Marszałkowskim i bankiem

„Już 10 lat temu Rada Miasta Torunia przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym dopuszczono rozbiórkę dawnego „schronu laboratorium amunicyjnego”, w sytuacji gdy uzyskana zostanie odpowiednia dokumentacja, w tym uzgodnienie pod kątem ochrony zabytków - czytamy w piśmie podpisanym przez sekretarza województwa Marka Smoczyka. - Wyburzenie tego obiektu związane jest z planami rozbudowy budynku Urzędu Marszałkowskiego. Zgoda na wyburzenie obiektu stanowi część pozwolenia na rozbudowę urzędu z 2017 roku, co oznacza, że była konsultowana z miejskim oraz wojewódzkim konserwatorem zabytków”.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.