Nabór 2020: ile miejsc przygotowały bydgoskie szkoły średnie dla 8-klasistów

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak/zdjęcie ilustracyjne
pio

Nabór 2020: ile miejsc przygotowały bydgoskie szkoły średnie dla 8-klasistów

pio

Tegoroczni absolwenci bydgoskich podstawówek będą mieli do wyboru więcej miejsc w technikach niż w liceach ogólnokształcących. Kto planuje iść do szkoły branżowej, też znajdzie ofertę dla siebie.

Niespełna 1,5 miesiąca zostało do egzaminów 8-klasistów. 21, 22 i 23 kwietnia uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą pisać, odpowiednio, egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego (wybranego). Tegoroczni 15- i 14-latkowie (ci drudzy to uczniowie, którzy rok wcześniej, tzn. w wieku 6 lat, zaczęli naukę w podstawówce) przygotowują się do wielkich sprawdzianów. No i przeglądają oferty poszczególnych szkół średnich. Mają do wyboru technika, licea ogólnokształcące oraz szkoły branżowe pierwszego stopnia (a więc po staremu: zasadnicze szkoły zawodowe).

Miasto stawia na szkolnictwo zawodowe

Od kilku lat Bydgoszcz stawia na szkoły dające zawód. To dobre rozwiązanie dla uczniów, którzy nie wiedzą jeszcze, czy po ukończeniu szkoły średniej, będą chcieli pójść na studia. Jeśli nie, łatwiej będzie im znaleźć pracę, mając wyuczony zawód niż posiadając wykształcenie ogólne, bez zawodu.

Tak samo będzie w bieżącym roku. - Dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych na nowy rok szkolny ustalono limit 4173 miejsca w 135 oddziałach; w tym 1681 miejsc w 55 oddziałach liceów ogólnokształcących, 1816 miejsc w 57 oddziałach techników i 676 miejsc w 23 oddziałach branżowych szkół I stopnia – informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Pani rzecznik dodaje: - Oddziały dwujęzyczne oferują kształcenie kończące się międzynarodową maturą, natomiast oddziały mistrzostwa sportowego i sportowe połączenie nauki z uprawianiem jednej z 10 dyscyplin sportowych. Przygotowana jest również oferta dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Z miasta i z gmin ościennych

Miasto, jak co roku, przygotowało liczbę miejsc ze swoistym zapasem. To z myślą o absolwentach SP spoza Bydgoszczy (z gmin ościennych) oraz o młodzieży, która do tej pory uczyła się w prywatnych szkołach podstawowych, ale od września pójdzie już do publicznej szkoły średniej.

Kto nie zamierza iść do ogólniaka, lecz nauczyć się fachu, nie powinien mieć problemu ze znalezieniem szkoły, kształcącej w zawodzie, jakiego on chce się uczyć. - W technikach można się będzie uczyć na jednym z 46 kierunków kształcenia, a w branżowych szkołach I stopnia jednego z 34 zawodów robotniczych lub z wielu rzemieślniczych – zaznacza Marta Stachowiak. - Oferta edukacyjna przygotowana przez szkoły uwzględnia potrzeby lokalnego rynku pracy oraz zainteresowania absolwentów szkoły podstawowej.
W tegorocznej ofercie pojawił się jeden nowy zawód – technik spawalnictwa w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2.

Jak co roku, kandydaci do szkół średnich w Bydgoszczy będą mogli przejrzeć oferty wszystkich placówek na portalu www.bydgoszcz.pl. Na razie jest w przygotowaniu. Pokazuje się komunikat: „Strona naborowa do logowania dla Kandydata zostanie udostępniona w późniejszym terminie”.

pio

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.