Ewa Abramczyk-Boguszewska

Nad matmą trzeba będzie przysiąść

Uczniowie bydgoskiej  „szóstki” po raz pierwszy pisali próbną maturę na sali gimnastycznej. Do tej pory egzaminy, zarówno próbne, jak i „prawdziwe” odbywały Fot. VI LO Uczniowie bydgoskiej „szóstki” po raz pierwszy pisali próbną maturę na sali gimnastycznej. Do tej pory egzaminy, zarówno próbne, jak i „prawdziwe” odbywały się w auli, ale obecnie jest ona w remoncie.
Ewa Abramczyk-Boguszewska

- Jak na podstawę, było trudno - mówią maturzyści, którzy wczoraj pisali próbną matematykę.

W I LO w Brodnicy, kilka minut po godz. 10 można było spotkać pierwszych uczniów, którzy wyszli z sal. Próbną maturę z matematyki skończyli pisać przed czasem. Jak im poszło?

- Najtrudniejsze okazało się ostatnie zadanie - mówi Monika Więckowska z klasy III d.

Podobnego zdania były jej koleżanki z klasy: Magdalena Szwarc i Beata Żbikowska. - Zadanie to dotyczyło graniastosłupa o podstawie trójkąta. Nie przerabiałyśmy jeszcze tego. Ponadto nie spodziewałyśmy się tak wielu zadań z zakresu geometrii. Dzień przed próbną maturą robiłyśmy zadania, które były na maturze w 2017 roku. Były zdecydowanie łatwiejsze niż te, z którymi miałyśmy dziś do czynienia - przyznają dziewczyny.

Tak to zwykle bywa, że matura próbna jest chyba trudniejsza, żeby sprawdzić, gdzie są braki, z czego trzeba się jeszcze nauczyć

Dziewczyny podchodziły wczoraj jeszcze do drugiej próbnej matematyki - z zakresu rozszerzonego.

W VI LO w Bydgoszczy do próbnej matury z matematyki przystępowała wczoraj młodzież z sześciu klas. Jako jedni z pierwszych wychodzili uczniowie klasy matematyczno-fizycznej.

- Niektóre zadania dotyczyły działów, które będziemy dopiero omawiać - zauważa Zuza Dolata. - W arkuszu pojawiły się też zadania nieco innego typu niż te, które do tej pory liczyłam.

- Zaskoczenia nie było - mówi również Jakub Latos z 3f. - Zadania były trochę trudniejsze niż te, które pojawiały się w poprzednich latach na oficjalnej maturze w maju. Sądzę, że jestem dobrze przygotowany. Przede mną jeszcze matematyka na poziomie rozszerzonym.

- Próbna matura zawsze jest motywacją do tego, żeby powtórzyć materiał - dodaje Ola Kaczmarek z klas 3a interdyscyplinarnej. - Na tym egzaminie znalazło się sporo zadań z działów, które są jeszcze przed nami.

Kamil Kazimierczyk, maturzysta z III LO we Włocławku twierdzi, że egzamin był trudny. - Nie było statystyki, potęg czy pierwiastków, na co liczyłem, lecz na przykład ciągi, bryły - wymienia. - Na ten egzamin przyszedłem niewiele powtarzając, bo chciałem sprawdzić swój poziom wiedzy. Okazało się, że mam przed sobą wiele pracy. Jestem humanistą, chcę studiować politologię, więc nie zależy mi na superwyniku z matury, ale, oczywiście zdać ją trzeba. I to zamierzam zrealizować.

Podobnego zdania jest Weronika Grzyb, z tej samej szkoły. - Próbny egzamin z matematyki nie należał do najłatwiejszych - mówi. - Na szczęście wiele zadań tego rodzaju przerabialiśmy na lekcjach, więc liczę na to, że poszło mi nieźle.

Paulina Kasprzyk i Karolina Paczkowska, uczennice klasy IIIb matematycznej w II LO w Inowrocławiu mówią zgodnie, że wczorajsza próbna matematyka była trudna dla osób, które zdają ten przedmiot na poziomie podstawowym. - Przede wszystkim zadania były bardzo czasochłonne - przyznaje Karolina Paczkowska.

Z kolei Paulina Kasprzyk zwraca uwagę na zadanie z geometrii analitycznej. - Trzeba było tam wyznaczyć współrzędne C, co wcale nie było takie łatwe - zaznacza uczennica.

Danuta Zybała, wicedyrektor szkoły przyznaje, że uczniowie klasy humanistycznej faktycznie narzekali na zadania z matematyki. Dodaje jednak, że trudne zadania na próbnej maturze wcale nie są czymś niedobrym.

Mobilizują młodzież do pracy i wskazują, co jeszcze trzeba nadrobić.

Dziś młodzież pisze języki obce, a jutro - wybrany przedmiot. Egzaminy organizuje m.in. Wydawnictwo Operon.


Dlaczego Annę Wendzikowską we śnie nawiedzają maturalne koszmary?

Źródło: TVN


Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.