Nagrody i patent. Studenci wymyślili wózek do pionizacji

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Nagrody i patent. Studenci wymyślili wózek do pionizacji

Agata Sawczenko

To specjalny wózek z funkcją pionizacji. Potrzebny w takich momentach, gdy niepełnosprawny chce na przykład sięgnąć po coś leżącego na wysokiej półce czy po prostu porozmawiać. Jego projekt stworzyli studenci Politechniki Białostockiej. Już dostali za niego nagrody, przyznano im patent. Teraz czekają na inwestora, który najpierw pomoże stworzyć prototyp, a później wdrożyć wózek do produkcji.

Inspiracją do stworzenia wózka były wypowiedzi osób z niepełnosprawnością, które poruszają się na takich wózkach na co dzień. Opowiadały nam o wykonywanych codziennie czynnościach, o trudnościach, na jakie napotykają, jak bardzo muszą być samodzielne - opowiada Katarzyna Burdziak, absolwentka Politechniki Białostockiej. To właśnie ona - razem z Pawłem Czerwińskim, pod kierunkiem dr. inż. Piotra Borkowskiego, stworzyła wózek dla osób niepełnosprawnych z funkcją pionizacyjną.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.