Agata Pustułka

Najnowsze dane przerażają. Główną przyczyną śmierci nastolatków są samobójstwa

Wirtualny świat, mowa nienawiści to „przepis na samobójstwo” Fot. pixabay Wirtualny świat, mowa nienawiści to „przepis na samobójstwo”
Agata Pustułka

Stanowisko zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy Ministerstwie Zdrowia przeraża. Aż 10 procent młodych ludzi w Polsce do 18. roku życia wymaga opieki psychiatrycznej.

Specjaliści mówią, że to ostatni dzwonek, by zapanować nad problemem, który do tej pory był lekceważony. Stan psychiczny najmłodszych Polaków jest fatalny, a wciąż nie ma skutecznego i wydolnego systemu ich leczenia i nie ma wystarczającej liczby specjalistów.

- Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się narastanie częstości zaburzeń - piszą członkowie powołanego przy ministerstwie zespołu i wymieniają: zaburzenia depresyjne, próby samobójcze, samookaleczenia, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, zaburzenia związane ze stresem. I, co niezwykle ważne, zmienił się też obraz kliniczny zaburzeń. Obecnie dominują bowiem zachowania agresywne i autoagresywne.

Najwięcej nastolatków w wieku 14-19 lat umiera z powodu udanych prób samobójczych. Lekarze apelują: trzeba pilnie zorganizować profesjonalną pomoc na różnych poziomach opieki - od ambulatoryjnej do szpitalnej, ale też w innych specjalistycznych ośrodkach interwencji kryzysowej.

Teraz w województwie śląskim na przyjęcie do oddziału psychiatrycznego dzieci i młodzieży (chodzi o tzw. przypadki stabilne) pacjenci muszą czekać 484 dni, zaś w przypadkach pilnych... 224 dni. To nie wymysł, ale dane z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Tymczasem z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że na koniec 2017 roku w Polsce było 362 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży czynnie wykonujących zawód - znacznie mniej od wskazań Światowej Organizacji Zdrowia.

Dalej piszemy:

 • o przerażających danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach,
 • jak ratować młodych ludzi.
Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.