Najpierw droga wojewódzka, potem budowa obwodnicy Lisewa

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Monika Smól

Najpierw droga wojewódzka, potem budowa obwodnicy Lisewa

Monika Smól

Jutro w centrum Lisewa wkopana zostanie uroczyście pierwsza łopata pod budowę drogi wojewódzkiej Stolno-Wąbrzeźno.

- Wtorek to odzień oficjalnego rozpoczęcia przebudowy drogi - zapowiada Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo. - Cieszymy się, że zaplanowano je u nas. O godz. 11.30 na placu targowym wbita zostanie pierwsza łopata. Będzie wielu gości, wśród nich marszałek województwa.

Według wójta, to wiekopomna chwila, ponieważ na modernizację drogi wojewódzkiej czekali od wielu lat mieszkańcy gmin od Stolna po Wąbrzeźno.

Podpiszą list intencyjny o budowie obwodnicy

Przypomnijmy, przetarg na remont 29-kilometrowego odcinka, który jest w fatalnym stanie, wygrała Trakcja PRKiI. Umowa opiewa na około 85 mln złotych. I jest to największe z zadań drogowych uruchomionych dotąd przez urząd marszałkowski. Jego realizacja stała się możliwa dzięki finansowemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Prace rozpoczną się od pomiarów geodezyjnych i wycinki drzew. Droga zostanie wzmocniona, szeroka - na 7 metrów, zyska pobocza. W Cepnie będzie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych, a w Lisewie - drogowa stacja meteorologiczna z kamerami. Zadanie ma zakończyć się w połowie 2019 roku. Objęte będzie 7-letnią gwarancją.

Poza tym, dzięki wsparciu samorządów lokalnych gmin: Stolno, Lisewo, Płużnica, Ryńsk oraz miasto Wąbrzeźno, na całym odcinku powstaną ścieżki pieszo-rowerowe. Powiaty chełmiński i wąbrzeski też przekazały grunty pod budowę.

Jednak jutrzejszy dzień ważny będzie z jeszcze jednego powodu. - W trakcie tej uroczystości podpisze z panem marszałkiem list intencyjny o współpracy przy budowie obwodnicy Lisewa - zapowiada Jakub Kochowicz. - Pracujemy nad dokumentacją od ubiegłego roku. W trakcie opracowania jest również przetarg. Fizycznie, w teren projektant wyjdzie w wakacje. Droga ominie Lisewo od północy, czyli od strony Mgoszcza.

Obwodnica ma liczyć około 2,7 km. Zacznie się wpięciem w węzeł autostradowy - rondem. Zakończy się natomiast przy drodze gminnej na Pniewite. Tam jest kilka wariantów, niewiele różniących się w sumie od siebie, jak może przebiegać droga. A to, który z nich przejdzie będzie zależało od badań geologicznych gruntów.

Pierwszy w gminie cieszy się, że gmina zyska dzięki temu atrakcyjne tereny inwestycyjne. Prace nad planem zagospodarowania przestrzennego także już są w toku.

Warto budować z takim dofinansowaniem

- To jest coś pozytywnego dla mieszkańców, a po wyremontowaniu drogi przez Lisewo ruch na niej zdecydowanie się zwiększy, co przełoży się na komfort życia - podkreśla Jakub Kochowicz. - Stąd na taką inwestycję możemy pozyskać dotację w wysokości aż 85 procent kosztów - także z RPO. A to w ramach specyficznego programu, który skierowany jest tylko do tych beneficjentów, którzy budują odcinki wpinane do autostrad lub dróg ekspresowych. My te warunki spełniamy. Myślę, że w ciągu dwóch lat dokumentacja zostanie zrobiona, a w 2020 rozpocznie się budowa obwodnicy. Szacuję, że kierowcy pojadą nią w 2022 roku. O ile, oczywiście, wszystko pójdzie zgodnie z planem, a innego scenariusza nie zakładam. Zarówno radni, jak i ja, bardzo chcemy by to się udało, ponieważ będzie u nas duży ruch, sklepy, restauracje, więc trzeba już teraz myśleć o bezpieczeństwie, a także o względach ekonomicznych i komforcie mieszkańców.

Wójt wie, że zyskają przy obwodnicy tereny dla inwestorów, jednak wiąże się to z tym, że ruch będzie większy. Argumentem „za” jest jednak również - poza kolejnym gładkim odcinkiem nawierzchni w gminie czy poprawą bezpieczeństwa, pojawienie się nowych miejsc pracy. A te są zawsze potrzebne.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.