Najstarsza książka w Książnicy Podlaskiej. Zagazować grzyba. By ratować książki

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Jerzy Doroszkiewicz

Najstarsza książka w Książnicy Podlaskiej. Zagazować grzyba. By ratować książki

Jerzy Doroszkiewicz

480 lat liczy sobie najstarsza książka w Książnicy Podlaskiej. To komentarz do Psalmów Dawida wydany w Paryżu. Właśnie wrócił z konserwacji. W specjalnej gablocie można go oglądać tylko do 21 marca. W Podlaskiem to wielka rzadkość.

Byliśmy biednym regionem i stąd nie było u nas tradycji druku - mówi Dorota Łuckiewicz, wicedyrektorka Książnicy Podlaskiej. Bo oficyny drukarskie były w miastach starszych i większych. Dlatego flagowa biblioteka w regionie szczególnie dba o starodruki.

Przygotowała się też starannie do walki z pleśnią czy grzybami, które niespodziewanie mogłyby się rozprzestrzenić w książkach. W ramach projektu „Skarbiec dziedzictwa kulturowego” zakupiła i uruchamia własną komorę fumigacyjną. To urządzenie do likwidacji groźnych dla książek materiałów biologicznych, nawet bez konieczności ich kartkowania.

W dalszej części artykułu:

 • Dowiesz się, jak zabija się grzyby na książkach
 • Poznasz najstarszą książkę w Książnicy Podlaskiej
Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jerzy Doroszkiewicz

Szeroko pojęta kultura - to temat rzeka, który można eksplorować w nieskończoność. A że w Białymstoku dzieje się wbrew pozorom sporo - warto o tym pisać. A kiedy jest czas - skonfrontować z tym, co dzieje się w Polsce i świecie i podzielić się przemyśleniami z Czytelnikami i Internautami. Stale zaglądamy do Opery i Filharmonii Podlaskiej, śledzimy poczynania Teatru Dramatycznego, ale nie zaniedbujemy Białostockiego Teatru Lalek i teatru szkolnego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. A zatem - do zobaczenia na imprezach i do poczytania

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.