Najwybitniejszy absolwent KUL zostanie błogosławionym

Czytaj dalej
Fot. archiwum KUL
Piotr Nowak

Najwybitniejszy absolwent KUL zostanie błogosławionym

Piotr Nowak

Watykan uznał cud za wstawiennictwem Stefana kardynała Wyszyńskiego. Oznacza to, że Prymas Tysiąclecia dołączy do grona ponad 200 błogosławionych Kościoła katolickiego. Jeszcze jako młody ksiądz miał silne związki z Lublinem.

Kościół w Polsce wyraża radość z powodu zatwierdzenia cudu za wstawiennictwami Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, co oznacza rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” - zwrócił się w liście do Ojca Świętego abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Kardynał Stefan Wyszyński będzie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku. Uroczystość odbędzie się na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Skupiał się głównie na obronie rodziny i Kościoła. Mówił, że nie można rozdzielać narodu od Kościoła
ks. prof. Mirosław Sitarz

Prymas Tysiąclecia był silnie związany z Lublinem.

- To najwybitniejszy absolwent KUL w ciągu całego pierwszego stulecia istnienia uczelni - podkreśla ks. dr hab. Mirosław Sitarz, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL. W tym roku przypada 90 rocznica obrony pracy doktorskiej księdza Wyszyńskiego. Przyszły kardynał bronił się 21 i 22 czerwca w 1929 r. w Katedrze Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL. Był ósmym doktorem wypromowanym na Wydziale Prawa, a 19 na KUL. Otrzymał dyplom numer 19 na uczelni. Promotorem był ks. prof. Jan Wiślicki, wybitny specjalista z zakresu prawa kościelnego i sędzia uniwersytecki. Pod jego okiem 28-letni ksiądz napisał rozprawę doktorską „Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły”. Dokumenty te są do dziś przechowywane na KUL.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.