Nakrywamy do świątecznego stołu [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Grace Kassab
Katarzyna [email protected]

Nakrywamy do świątecznego stołu [wideo]

Katarzyna [email protected]

Świąteczna zastawa powinna być elegancka: biała lub pastelowa, a do niej klasyczne sztućce. Subtelne dekoracje, cięte kwiaty i świąteczne figurki sprawią, że nasze aranżacje będą ładne.

Świąteczne śniadanie i obiad to ważne momenty podczas obchodzenia Wielkanocy. Warto zadbać o wyjątkową oprawę rodzinnego biesiadowania zarówno pod kątem jadłospisu, jak i dekoracji.

Kiedy ostatnie przygotowania kulinarne dobiegną końca, czas pomyśleć o tym, jak przyozdobić świąteczny stół. Mając do dyspozycji kilka linii kompozycyjnych, stworzymy wymarzoną aranżację. Podstawą nakrycia stołu jest uroczysta zastawa i eleganckie sztućce. Serwis powinien być utrzymany w jednolitej tonacji, najlepiej białej lub pastelowej, aby w sąsiedztwie kolorowych pisanek czy mazurków tworzył piękne kontrasty. Podobnie rzecz ma się z obrusem. Zarówno kremowy, jak i biały obrus z delikatnymi haftami na rogach niezwykle stylowo prezentuje się na stole. Tradycyjne barwy można śmiało łączyć z kolorowymi podkładkami bądź serwetkami. Większą fantazją i dekoracyjnym polotem wykażemy się, sięgając po akcesoria dekoracyjne.



- Za sprawą naturalnych materiałów, stonowanych kolorów - brązu, beżu i żółci oraz sielskiej stylistyki możemy wyczarować świąteczne dekoracje nawiązujące do pięknych wielkanocnych tradycji - podpowiada Hanna Maruta, główna stylistka marki home&you.

Święta Wielkanocne są pełne radości, światła i słońca. Nic więc dziwnego, że na stole w aranżacjach króluje kolor żółty i biały. Wesołe, malutkie kurczaczki, dostojna kura czy białe baranki? - Wybór należy do nas.

Jeśli chcemy podkreślić nadchodzącą orzeźwiającą energię wiosny, postawmy na zieleń. W takiej aranżacji warto zwrócić uwagę na zielone świece, strojne wianki, które idealnie oprawią wielkanocną babkę oraz świeczniki imitowane na przebiśniegi.

- Dzięki dodatkom możemy stworzyć wiosenne i ożywcze kompozycje. Wystarczy, że wielkanocny stół nakryjemy białym obrusem z kolorowymi haftami, postawimy na nim świeczniki z matowego szkła, białe naczynia, a dla kontrastu dodamy podkładki w odcieniu świeżej zieleni - mówi Hanna Maruta.

Praktycznymi akcesoriami stołowymi są przyprawniki, solniczki i serwetniki, na przykład w kształcie królika pasącego się na zielonej trawie.

- Do takiej kompozycji możemy dopasować też misę przypominającą otwartą skorupkę jajka czy paterę na pisanki z figurką zająca - dodaje stylistka. - Oryginalnym pomysłem będzie również rzeżucha zasadzona w ozdobnym naczyniu. Całość stworzy subtelne, a zarazem pomysłowe nakrycie.



Dla wielbicieli pastelowych aranżacji doskonałą propozycją będą figurki zajączków huśtających się beztrosko na pisankach czy różowe podkładki idealnie podkreślą zwiewność zbliżającej się wiosny. - Pastelowe kolory w połączeniu z radosnymi motywami - na przykład figurkami w kształcie zajączków czy zawieszką przypominającą pisankę - wniosą do wnętrza pogodny nastrój. Dodatki ozdobią nie tylko wielkanocny stół, możemy je również zawiesić na oknie, udekorować nimi meble oraz półki - radzi stylistka.

Jeśli ktoś woli dodatki w kolorach natury, może postawić na stole figurkę brązowego króliczka, ptasie gniazdko lub czerwonego koguta.

Przy nakrywaniu do stołu nie sposób zapomnieć o świeżym bukiecie kwiatów - żonkili, tulipanów czy frezji. Można też postawić na oryginalne kompozycje z anemonami lub eustomą.

Wolisz ozdobne doniczki? Wybierz krokusy lub stokrotki. Na tak przygotowanym stole mogą wreszcie znaleźć się staropolskie potrawy wielkanocne, a wśród nich główny bohater świątecznego śniadania, czyli jajko w każdym wydaniu.

Autor: Katarzyna Sklepik

Katarzyna [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.