Narodowy Fundusz Zdrowia z siedzibą w Warszawie, ul. Grójecka 186, 02-390 Warszawa, Śląski Oddział Wojewódzki Nardowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Katowicach

Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19

Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19
Narodowy Fundusz Zdrowia z siedzibą w Warszawie, ul. Grójecka 186, 02-390 Warszawa, Śląski Oddział Wojewódzki Nardowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Katowicach

Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął emisję filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii". W ramach tego cyklu zaproszeni eksperci m.in. rozprawią się z fake newsami dotyczącymi koronawirusa, podpowiedzą, jak się przed nim chronić, jak bezpiecznie się leczyć oraz jak w nowej rzeczywistości zadbać o zdrowie i kondycję.

Cykl filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii" składa się z 10 odcinków. Każdy z nich został poświęcony innej sferze życia, na którą wpłynęła epidemia COVID-19. Filmy odpowiadają na pytania nurtujące każdego z nas. Dzięki nim wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, jak podróżować, jak zadbać o zdrowie i kondycję.

Eksperci o koronawirusie
Do współpracy przy tworzeniu cyklu zaproszono szerokie grono ekspertów. W odnalezieniu się w niełatwej, nowej rzeczywistości pomogą m.in. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz dr Paweł Grzesiowski, immunolog, specjalista ds. kontroli zakażeń, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit: Ewa Błaszczyk czy Tomasz Rożek. Stałym elementem każdego filmu jest także głos pacjentów.

Bezpieczni w czasie epidemii
Premiera cyklu „Bezpieczni w czasie epidemii" odbyła się 2 września. W pierwszym odcinku specjaliści rozprawili się z fake newsami dotyczącymi COVID-19, pokazali również, gdzie szukać wiarygodnych informacji, opartych na dowodach naukowych. Kolejne filmy będą publikowane w cyklu tygodniowym.

Oto plan emisji odcinków:
1.Wiedza oparta na faktach
2.Higiena i bezpieczeństwo
3.Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?
4.Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
5.Jak korzystać z opieki szpitalnej?
6.W zdrowym ciele zdrowy duch!
7.Żywienie ma znaczenie!
8.Podróże bez ryzyka
9.Praca w nowej rzeczywistości
10.Nasza odpowiedzialność

Wszystkie odcinki cyklu zostaną wyemitowane na kanale Akademii NFZ w serwisie YouTube. Żeby obejrzeć film, wystarczy w wyszukiwarkę serwisu wpisać hasło „Akademia NFZ" i z listy wybrać interesujący nas materiał. Przedsięwzięciu patronują Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Telefoniczna Informacja Pacjenta - pewna i wiarygodna
Filmy poświęcone bezpieczeństwu podczas epidemii są kolejnym elementem edukacyjnych i prospołecznych działań Narodowego Funduszu Zdrowia w dobie COVID-19. Pierwszym z nich było wykorzystanie Telefonicznej Informacji Pacjenta - całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ, działającej pod nr. tel. 800 190 590 - jako jednego z głównych, wiarygodnych źródeł informacji o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Dowiesz się z niego też, gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz jak się z nimi skontaktować.

Do dyspozycji pacjentów jest również czat z konsultantem oraz obsługa w językach angielskim, rosyjskim i ukraińskim, a także wideorozmowa z tłumaczem języka migowego.

Więcej na stronie https://www.nfz.gov.pl/kontakt/telefoniczna-informacja-pacjenta/

#MaskujSię
Fundusz równolegle prowadzi również kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowania dystansu i stosowania maseczek zakrywających usta i nos. Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka, a w akcję zaangażowali się lekarze, naukowcy, artyści, dziennikarze czy sportowcy.
Nosząc maseczkę, która zakrywa nos i usta, lub przyłbicę, chronimy siebie i innych przez zakażeniem koronawirusem.

Podstawowymi zasadami bezpieczeństwa są także dezynfekcja rąk i jeżeli to możliwe, omijanie dużych skupisk ludzi.
W Internecie jest sporo filmów ze wskazówkami, jak prawidłowo myć ręce. Warto przypomnieć, w jaki sposób to robić, by ochronić się przed przedostaniem się koronawirusa na nasze dłonie:
•myj ręce ok. 30 sekund,
•rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
•nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni,
•dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
•pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
•na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, ponieważ mogą znajdować się na nich wirusy i bakterie.

Narodowy Fundusz Zdrowia z siedzibą w Warszawie, ul. Grójecka 186, 02-390 Warszawa, Śląski Oddział Wojewódzki Nardowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.