Nasi przyjaciele z Ukrainy sławią Banderę. Czy to nasz problem?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (O)
Krzysztof Strauchmann

Nasi przyjaciele z Ukrainy sławią Banderę. Czy to nasz problem?

Krzysztof Strauchmann

Ponad 30 gmin i powiatów Opolszczyzny ma podpisane umowy partnerskie z miejscowościami i rejonami na Ukrainie. Na rozwijanej od lat wymianie młodzieży, zespołów kulturalnych czy sportowych cieniem mogą się położyć spory o politykę i historię.

1 marca zaczęła obowiązywać w Polsce znowelizowana ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej. Najwięcej zainteresowania do tej pory budził zakaz obarczania państwa i narodu polskiego odpowiedzialnością z zbrodnie nazistowskie. Nowelizacja dopisała też jednak do zadań IPN zajmowanie się (badanie, gromadzenie archiwaliów) „zbrodniami ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji, kolaborujących z Trzecią Rzeszą” w tym eksterminacją ludności żydowskiej oraz ludobójstwem na obywatelach II RP na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.