Nasze Dobre Podkarpackie 2021. Hospicjum Perinatalne. Cały zespół specjalistów Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

Czytaj dalej
Fot. Materiały uczestnika konkursu
Urszula Sobol

Nasze Dobre Podkarpackie 2021. Hospicjum Perinatalne. Cały zespół specjalistów Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

Urszula Sobol

Do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie zgłoszone jest Hospicjum Perinatalne, czyli cały zespół specjalistów Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, którzy wspierają rodziców, oczekujących narodzin poważnie chorego dziecka.

Hospicjum Perinatalne to nie konkretne miejsce, lecz forma opieki psychologicznej i lekarskiej nad rodziną oczekującą dziecka, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę bądź upośledzenie w okresie prenatalnym.

- Jest to wyjątkowo trudny czas dla przyszłych rodziców oraz całej rodziny dlatego chcemy zapewnić im jak najlepszą opiekę i wsparcie - tłumaczy Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Całościowy, wieloaspektowy rodzaj opieki nad rodzicami

Opieka perinatalna jest to całościowy, wieloaspektowy rodzaj opieki nad rodzicami, którzy oczekują na narodziny ciężko chorego dziecka, u którego stwierdzono wadę rozwojową lub jakiś rodzaj niedyspozycji zdrowotnej na etapie prenatalnym.

U rodziców w takiej sytuacji pojawia się niepokój, smutek, drażliwość, poczucie osamotnienia. Psycholog działający w Hospicjum Perinatalnym przez pracę z rodziną pomaga radzić sobie z tą trudną i nieoczekiwaną sytuacją. Wspólnie budowany jest system wsparcia w najbliższym otoczeniu.

Rodzice potrzebują wsparcia w trudnym czasie

Wielu rodziców postrzega bowiem sytuacje swoją i nieuleczalnie chorego dziecka jako beznadziejną, a my czerpiąc z doświadczeń hospicyjnych wiemy, że istnieją sposoby wsparcia nawet w tak trudnych momentach życia. Rodzice są informowani o możliwościach pomocy po narodzinach chorego dziecka ale również - jeśli dziecko odejdzie otrzymują wsparcie w zapewnieniu godnego pożegnania dziecka jako człowieka wyjątkowego i niezastąpionego w ich życiu.

Za zgodą rodziców w konsultacjach z psychologiem może uczestniczyć także rodzeństwo. Dla nich przyjście na świat chorego rodzeństwa lub starta brata czy siostry także jest źródłem stresu i niepokoju. Przeżywają oni nowe i nieznane doświadczenie, podobnie jak rodzice potrzebują wyjaśnień i wsparcia.

Nie każde dziecko przeżywa poród lub jest w stanie żyć z chorobą. Strata dziecka, jako wyjątkowo trudny czas w życiu rodziny, jest sytuacją w której rodzice mogą korzystać ze wsparcia psychologa a w dalszej kolejności z grupy wsparcia. Świadome pożegnanie z dzieckiem, towarzyszenie mu w odchodzeniu i proces żałoby są doświadczeniami, które w pracy z psychologiem mogą być przeżywane zgodnie z potrzebami rodziców.

Jeśli dochodzi do poronienia rodzice, jeśli chcą, wraz z psychologiem przepracowują stratę starając się włączyć ją świadomie w swoje doświadczenie i budując siły na teraźniejszość i przyszłość.

Opieka bezpłatna

Opieka Hospicjum Perinatalnego jest bezpłatna. Wymagane jest tylko skierowanie lekarza. Każde spotkanie, konsultacja umawiane są indywidualnie i dostosowane pod względem charakteru do potrzeb Rodziców i stanu zdrowia nienarodzonego dziecka.

Warto wiedzieć!

Hospicjum Perinatalne

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci stale poprawia zakres opieki nad chorymi dziećmi i obecnie prowadzi działalność w kilku obszarach. Zapewnia m.in. domową oraz stacjonarną opiekę hospicyjną. Dodatkowo uruchomione zostało Hospicjum Perinatalne, aby pomóc tym rodzinom, które dowiadują się, że dziecko na które czekają jest nieuleczalnie lub bardzo ciężko chore.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.