Natychmiastowa zmiana w Nowym Szpitalu w Świeciu!

Czytaj dalej
Fot. Fot. serwispogrzebowy.pl
Agnieszka Romanowicz

Natychmiastowa zmiana w Nowym Szpitalu w Świeciu!

Agnieszka Romanowicz

Nowy Szpital w Świeciu w trybie natychmiastowym zmienił dzierżawcę prosektorium działającego przy lecznicy.

Czytelnicy utrzymują, że miało to związek z opłatami, które bezpodstawnie pobierali pracownicy prosektorium od rodzin zmarłych pacjentów.

Bo prosektor skasował 150 zł

O sprawie pisaliśmy w lipcu, okazała się częsta w naszym województwie.

Czytelnik, którego teściowa zmarła w 2016 r. w Nowym Szpitalu w Świeciu opowiedział, że podpisał umowę z firmą pogrzebową na wykonanie wszelkich usług.

- Ale pracownik tego zakładu zażądał ode mnie dodatkowo 150 zł. Tłumaczył, że tyle wziął od niego prosektor za umycie i ubranie zwłok.

Marta Pióro, rzeczniczka Grupy Nowy Szpital zaprzecza na łamach „Pomorskiej”, jakoby zarząd o tym wiedział, a tym bardziej czerpał z tego tytułu zyski. - Jednak decyzja zarządu o natychmiastowej zmianie dzierżawcy sugeruje, że odkrył jakieś nieprawidłowości. Ciekawe, ile faktycznie miał ich za uszami? - zastanawia się Czytelnik.

Pożegnali się, bo nie płacił za dzierżawę

- Poprzedni dzierżawca nie wywiązywał się z płatności za dzierżawę prosektorium i to było podstawą rozwiązania umowy - wyjaśnia Marta Pióro. - 1 marca szpital podpisał umowę na prowadzenie prosektorium z panią Joanną Młodzianowską z Chełmna.

Zapytaliśmy, czy wolno nowemu dzierżawcy pobierać dodatkowe opłaty za mycie i ubieranie zwłok? - Ma obowiązek prowadzić prosektorium zgodnie z wymaganiami prawnymi - zaznacza Pióro. - Do jego obowiązków należy odbieranie ciał zmarłych pacjentów ze szpitala, transportowanie do pomieszczeń prosektorium oraz - z zachowaniem godności należnej osobie zmarłej - przygotowanie ciała poprzez umycie i okrycie do przekazania osobie lub instytucji uprawnionej do pochowania. Te podstawowe czynności – czyli umycie i okrycie ciała - nie stanowią przygotowania do pogrzebu i za nie firma prowadząca prosektorium zgodnie z prawem nie może pobierać opłat. Ponadto dzierżawca jest zobowiązany do prowadzenia bieżących remontów i dbałości o pomieszczenia prosektorium - dodaje rzeczniczka.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.