Nauczą seniorów, jak chronić się przed upadkiem

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Jolanta Zielazna

Nauczą seniorów, jak chronić się przed upadkiem

Jolanta Zielazna

Nauczyć seniorów, jak uchronić się przed upadkiem - to zadanie projektu, który realizowany będzie w 17 gminach naszego województwa. Objętych nim ma być 725 osób starszych.

Pan Włodek, 81 lat, był sprawny i samodzielny. Mył się i jakoś tak nieszczęśliwie obrócił w łazience, chcąc sięgnąć ręcznik. Nawet nie wie, jak to się stało, że wylądował na podłodze. Usłyszał tylko, że coś chrupnęło. Podnieść już się nie mógł. Miał ogromne szczęście, że stało się to krótko przed przyjściem wnuka, który ma klucze do mieszkania. Inaczej nie wiadomo, jak długo leżałby w łazience i czekał na pomoc. Złamał szyjkę kości udowej.

Upadek i jego konsekwencje to zmora osób starszych i ich opiekunów. Czasami kończy się "tylko" potłuczeniem, co dla starszej osoby też jest dolegliwe, ale może być i uraz głowy, krwiak czy złamanie w obrębie miednicy. Jeśli do złamania dodać osteoporozę, która dotyka dużą grupę starszych kobiet - robi się poważny problem i dla seniora, i dla jego opiekuna.

Właśnie upadki seniorów i ich konsekwencje to jeden z najczęstszych powodów, dla których starsi trafiają do szpitala. Jest to też potencjalne zagrożenie życia - wynika z badań Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii.

Więcej o programie profilaktycznym dla seniorów - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.