Nauczyciele będą okupować kuratorium oświaty także w Rzeszowie?

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Beata Terczyńska

Nauczyciele będą okupować kuratorium oświaty także w Rzeszowie?

Beata Terczyńska

Zdesperowani w walce o podwyżki nauczyciele z „Solidarności” oświatowej okupują kuratorium oświaty w Krakowie. Niewykluczone, że w Rzeszowie, w podkarpackim kuratorium oświaty, dojdzie do podobnej akcji. Rozważa ją drugi związek zawodowy - ZNP.

- Zastanawiamy się, czy także nie skorzystać z tej formy protestu - mówi Stanisław Kłak, prezes podkarpackiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Może uda się wspólnie z „Solidarnością” oświatową? Zobaczymy.

ZNP, który walczy o podwyżki dla nauczycieli w wysokości 1000 zł zdecydował, że datą rozpoczęcia strajku nauczycieli będzie 8 kwietnia. Ma on potrwać do odwołania. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że odbędzie się także podczas egzaminów gimnazjalnych: 10 - 12 kwietnia i ósmoklasistów: 15 - 17 kwietnia, a być może zahaczy także o pisemne matury, które rozpoczynają się 6 maja.

W ilu szkołach odbędzie się strajk, trzeba poczekać do 25 marca na wyniki referendum. - Strajk jest możliwy, o ile w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich wypowie się za strajkiem - przypomina prezes Kłak. - Na Podkarpaciu w spór zbiorowy weszło aż 84,1 procent szkół.

O tym, czy w ich szkole dojdzie do strajku, dyrektorzy dowiedzą się pod koniec marca. Zostaną poinformowani na piśmie, ale nie dostaną listy, kto konkretnie będzie w nim uczestniczył. - Ustawa o sporach zbiorowych nie nakłada obowiązku dawania takowej - tłumaczy prezes ZNP na Podkarpaciu.

Czy strajk nauczycieli sparaliżuje szkolne egzaminy?

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Zapytaliśmy dyrektorów szkół w regionie, jak przygotowują się do ewentualnego strajku nauczycieli i czy zagrozi on przebiegowi egzaminów."

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.