Nauczyciele i uczniowie trafią do firm

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Jakub Nowak

Nauczyciele i uczniowie trafią do firm

Jakub Nowak

Nowy profesjonalny sprzęt dla szkół oraz praktyki dla uczniów i nauczycieli w powiecie nowosolskim. Szkolnictwo zawodowe czeka renesans!

- Projekt dotyczy wszystkich szkół zawodowych i techników w naszym regionie - opowiada Grzegorz Königsberg, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Nowej Soli, który od kilku lat intensywnie lobbował i nadzorował całe przedsięwzięcie, które rozpocznie się prawdopodobnie po wakacjach.

Warto zaznaczyć, że obejmie on wszystkie powiaty w woj. lubuskim. Pieniądze przyznawane będą z Urzędu Marszałkowskiego nie na zasadzie konkursów, ale specjalnego klucza, związanego ze szkolnictwem i gospodarką. - W powiecie nowosolskim mamy ok. 18 mln zł na sześć lat działań - przyznaje dyrektor.

Jak ma wyglądać to w praktyce?

- W projekcie mamy zarówno działania „twarde” jak i „miękkie”. Twarde to m.in. zakup małych maszyn przemysłowych do szkół zawodowych. Chodzi o konkretne urządzenia, które będą bardzo podobne do tych, na jakich pracuje się dziś w fabrykach, np. obrabiarki numeryczne itd. - opowiada G. Königsberg. Chodzi o to, by uczeń już w szkole miał bezpośredni kontakt i dostęp do urządzeń, na których będzie w przyszłości pracował. W przypadku działań „miękkich” mówimy o stażach i szkoleniach uczniów i nauczycieli w poszczególnych zakładach w powiecie. Ich organizacją, i „spięciem” współpracy firm ze szkołami, zajmie się nowosolski oddział Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, którego przedstawiciele podkreślają, że działania odnośnie odrodzenia szkolnictwa zawodowego są po prostu niezbędne. Wynika to choćby z badań przeprowadzonych przez urząd pracy.

- Ponad połowa pracodawców mówi, że najważniejszą przyczyną trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników jest brak doświadczenia zawodowego - opowiada Łukasz Rut z OPZL. Wspomniane staże mają pomóc w zdobyciu kwalifikacji, dzięki czemu szkoła będzie „wypuszczać” na rynek fachowców, ludzi nie wymagających dodatkowych kosztownych szkoleń, które zabierają też sporo czasu. W efekcie, w ramach wieloletniego projektu, staże odbędzie w sumie kilkuset uczniów i kilkudziesięciu nauczycieli z powiatu nowosolskiego.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.