Krzysztof Ogiolda

Nauka języka niemieckiego w klasach VII - VIII. Liderzy mniejszości niemieckiej interweniują w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Rafał Bartek i Bernard Gaida byli w środę w ministerstwie. - Wprowadziliśmy urzędników w takie zakłopotanie, że poprosili o kilka dni do namysłu - m Fot. Archiwum prywatne Rafał Bartek i Bernard Gaida byli w środę w ministerstwie. - Wprowadziliśmy urzędników w takie zakłopotanie, że poprosili o kilka dni do namysłu - mówią.
Krzysztof Ogiolda

Przez wiele lat uczniowie gimnazjów mogli uczyć się równocześnie niemieckiego jako języka mniejszości i jako obcego. Teraz ministerstwo zmieniło interpretację. Liderzy mniejszości interweniują w Warszawie.

- Zostaliśmy całkowicie zaskoczeni, bo od 2009 roku, a więc przez blisko dekadę, można było łączyć w gimnazjum język niemiecki jako obcy (drugi obok angielskiego) i jako język mniejszości. Każdy z osobną podstawą programową – mówi Bernard Gaida, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Liderzy mniejszości są zdania, że jeśli nowa interpretacja MEN zostanie wprowadzona w życie, powstanie problem dla uczniów, a jeszcze większy dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.