NFZ chce promować jakość w onkologii. Duże ośrodki dostaną większe pieniądze za operacje

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Iwona Krzywda

NFZ chce promować jakość w onkologii. Duże ośrodki dostaną większe pieniądze za operacje

Iwona Krzywda

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje wprowadzenie specjalnych premii dla szpitali, które wykonują odpowiednio dużo zabiegów związanych z leczeniem nowotworów.

Projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie stawek za leczenie szpitalne właśnie trafił do konsultacji publicznych. Wśród zmian, jakie zamierza wprowadzić fundusz, znalazła się propozycja premiowania ośrodków, które mają największe doświadczenie w operacyjnym leczeniu nowotworów.

NFZ chce, by takie szpitale za każdy zabieg dostawały stawki o 10 proc. wyższe od tych dotychczasowych. Na specjalne premie będą mogły liczyć lecznice, które spełnią ścisłe kryteria dotyczące liczby pacjentów trafiających pod opiekę zatrudnionych tam chirurgów onkologicznych. Na przykład: w zakresie raka piersi fundusz zapłaci więcej tylko tym placówkom, które wykonują powyżej 300 operacji, w przypadku nowotworów płuca powyżej 70, a nowotworów jajnika powyżej 30.

– Cieszy nas taka propozycja zmiany taryf, na pewno na niej zyskamy. Trzeba jednak zaznaczyć, że wiele procedur w ramach onkologii jest daleko niedoszaco­wanych i wymaga ponownych wycen – komentuje Robert Biel, dyrektor ds. zarządzania i finansów krakowskiego oddziału Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Czytaj więcej:

 • Czy duże ośrodki będą mogły liczyć na większy budżet?
 • Jakie jeszcze zmieny planuje fundusz?
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.