NFZ: Decyzja PAKS o likwidacji sześciu oddziałów to straszenie pacjentów

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec / Polska Press
Agata Pustułka

NFZ: Decyzja PAKS o likwidacji sześciu oddziałów to straszenie pacjentów

Agata Pustułka

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zamykają oddziały. To straszenie pacjentów - uważa rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk-Bularz. NFZ uważa, że wszystkie decyzje o cięciach finansowych w kardiologii inwazyjnej były konsultowane, a wzrosną stawki w kardiologii zachowawczej.

Informacja podana przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca o konieczności zamknięcia sześciu z 30 należących do spółki oddziałów wywołała szok, zwłaszcza że nikt nie wie, w których miejscowościach zostaną one zlikwidowane.

- Nikt nas nie poinformował o zamiarze likwidacji jakichkolwiek oddziałów kardiologicznych, ani chirurgii naczyniowej - mówi rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk-Bularz.

Dodaje, że wszystkie zmiany w stawkach świadczeń były konsultowane z lekarzami. Na dodatek te dotychczasowe były zawyżone. - NFZ dał dodatkowe środki na kardiologię zachowawczą (niezabiegową - przyp. red.) co było jednym z postulatów środowisk medycznych - twierdzi rzecznik NFZ.

PAKS swoją decyzję o „paksicie” sześciu oddziałów argumentował ogromnymi cięciami dochodzącymi w niektórych przypadkach nawet do 60 proc., o których zdecydował NFZ (weszły od 1 lipca).

CZYTAJ WIĘCEJ
POLSKO-AMERYKAŃSKIE KLINIKI SERCA ZAMYKAJĄ ODDZIAŁY

Dziś zmiany wycen nie są jeszcze odczuwalne finansowo, ale kardiolodzy, nie tylko z prywatnych klinik jak PAKS, spodziewają się bardzo poważnych kłopotów w ciągu najbliższych miesięcy.

NFZ powinien:

Problem w największym stopniu będzie dotyczył szpitali wielospecjalistycznych jak choćby Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu, gdzie mówiąc brutalnie, kardiologia interwencyjna (zabiegowa - przyp. red.) zarabiała na zwykle niedochodowe oddziały takie jak psychiatria.

Rzeczniczka NFZ uważa, że informacja PAKS o likwidacji oddziałów to straszenie pacjentów, że nie będą mieli dostępności do leczenia, co jest nieprawdą.

Jednak Stowarzyszenie Kardiologów Interwencyjnych uważa, że wskutek zmian wprowadzonych przez NFZ życie może stracić od 30 do 50 tys. osób, które doznają zawału, bo nie trafią na czas do szpitala, bądź nie będą mieć dostępu do najnowocześniejszych procedur, które teraz były w zasięgu ich ręki. Niewykluczona jest też emigracja lekarzy-kardiologów, bo ze swoimi umiejętnościami i wykształceniem pracę znajdą wszędzie.

Warto dodać, że placówki ochrony zdrowia z utęsknieniem czekają też na odkładane z miesiąca na miesiąc kontraktowanie. Na to wszystko nakładają się wzbudzające niepokój informacje o planach likwidacji NFZ w 2018 roku, co dodatkowo sprzyja chaosowi w ochronie zdrowia.
[sndh]
Jednak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł musi przyspieszyć, bo ostatnio otrzymał od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego „żółtą kartkę”, co może oznaczać, że główny kadrowy tej partii Adam Lipiński szuka już kandydata na jego miejsce.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
*[a]https://dziennikzachodni.pl/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza/ga/10174182/zd/19050726

*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.