Patrycja Wacławska (opr.)

Nie daj się pokonać zaćmie

Nie daj się pokonać zaćmie Fot. pixabay.com
Patrycja Wacławska (opr.)

Aż 90 proc. badanych uznało, że pogorszenie wzroku to ograniczenie ich niezależności

Współczesny senior to osoba aktywna, odkrywca pasji. Jak pokazują badania, już 40 proc. osób w wieku 65+ chce rozwijać się na emeryturze. Jednak zmiany w obszarze wiedzy na temat zdrowia nie są tak dynamiczne. Chociaż dla większości Polaków wzrok jest najważniejszym zmysłem (twierdzi tak aż 90 proc. z nich), to tylko co czwarty bada swój wzrok regularnie.

Bo życie zaczyna się po…

Zdaniem autorów raportu „Po co seniorom kultura”, trudno jest dzisiaj mówić o typowym polskim seniorze. - Osoby w okresie późnej dorosłości to grupa, która nie tylko staje się coraz bardziej liczna, ale także różnorodna. W badaniu wzięły udział 534 osoby powyżej 60. roku życia. Badacze zaobserwowali tendencję do uczestniczenia w różnych wydarzeniach kulturalnych przynajmniej raz w roku. Co trzeci uczestnik badania zadeklarował, że raz do roku uczestniczy w takich formach aktywności jak kino, spektakle teatralne, koncerty i spektakle operowe, inne koncerty, imprezy plenerowe czy wystawy. Znacząca grupa seniorów uczestniczyła w jakiejś formie wydarzenia kulturalnego, średnio co dwa miesiące na przestrzeni całego roku - mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.

W części zamkniętej przeczytasz o kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”, dowiesz się czego najbardziej brakuje osobom tracącym wzrok, a także ile osób w Polsce choruje na zaćmę

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patrycja Wacławska (opr.)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.