Lucyna Talaśka-Klich

Nie ma nas do pieczenia chleba. Rosną koszty, ceny też urosną

Ryszard Piasecki, właściciel toruńskiej piekarni:- Największymi  problemami są obecnie brak piekarzy i rosnące koszty. Fot. Sławomir Kowalski Ryszard Piasecki, właściciel toruńskiej piekarni:- Największymi problemami są obecnie brak piekarzy i rosnące koszty.
Lucyna Talaśka-Klich

Piekarze przyznają, że rosnące koszty produkcji pieczywa zmuszają ich do podwyżek cen towaru. Ale znacznie poważniejszym problemem jest fakt, że brakuje piekarzy.

- Z zawodem piekarza wiąże się wiele uciążliwości i młodzi ludzie zdają sobie z tego sprawę - mówi Ryszard Piasecki, właściciel ekologicznej piekarni „Słodka” w Toruniu. - Nie chcą przychodzić do pracy sześć razy w tygodniu, głównie w nocy, dlatego wolą iść zarabiać np. na budowę niż do piekarni. Efekt? Brakuje piekarzy! To jest ogromny problem.

Ukraińcy upieką i jadą dalej

- Sytuacja jest dramatyczna - mówi Marlena Szczęsna, współwłaścicielka piekarni-cukierni Stan-Mar w Czarżu. - Nie dość, że rosną koszty pracy, to nawet nie ma chętnych. Coraz więcej właścicieli piekarni musi wchodzić na produkcję, do pomocy, bo pracowników jest za mało.

Zdaniem Grzegorza Nowakowskiego, dyrektora zarządu Instytutu „Polskie Pieczywo” w tym roku można spodziewać się wzrostu cen pieczywa. Dlaczego? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.