Nie marnuj żywności. Postaw na ekologię i oszczędzanie

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123RF
Monika Krężel

Nie marnuj żywności. Postaw na ekologię i oszczędzanie

Monika Krężel

W Polsce rocznie marnuje się co najmniej 9 mln ton jedzenia. Co więcej, znajdujemy się w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o marnowanie żywności - nasz kraj zajmuje 5 miejsce w Unii Europejskiej. Najwięcej jedzenia niszczy się w domach - zróbmy więc wszystko, by żyć bardziej ekologicznie i oszczędnie. Postawmy między innymi na rozsądne zakupy.

Niespełna dwa lata temu weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Według jej założeń, placówki handlowe o powierzchni powyżej 250 mkw. są zobowiązane do nawiązania współpracy i przekazywania pełnowartościowej oraz zdatnej do spożycia żywności organizacjom pozarządowym. Dodatkowo są zobowiązane także do opłat za każdy kilogram marnowanej żywności.

Na podstawie tej ustawy istnieje obowiązek składania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pisemnego rocznego sprawozdania o marnowanej żywności przez jej sprzedawców. Musi to nastąpić do 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie. Opłatę z kolei należy wnieść do 30 kwietnia.

Wyrzucamy pieczywo, wędliny i owoce

Z badania przeprowadzonego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie („Badanie ilościowe na reprezentatywnej próbie Polaków powyżej 18. roku życia w aspekcie marnotrawstwa żywności” prof. dr hab. D. Kołożyn-Krajewska, dr inż. B. Bilska, dr inż. M. Tomaszewska, SGGW 2019) wynika, że aż 42 proc. Polaków przyznaje się do tego, iż wyrzuca żywność do śmieci. Najczęściej pozbywamy się pieczywa (23,7 proc.), wędlin (12,8 proc.) i świeżych owoców (12,6 proc. ). Ponad 65 proc. badanych stwierdziło, że głównym powodem wyrzucania żywności do kosza jest jej zepsucie. Jako kolejny powód wskazywano przeterminowanie żywności (42 proc.) oraz przygotowanie tak dużej ilości posiłków, że nie dało się ich zjeść (26,5 proc.).

Niewiele osób wie, że rocznie w Polsce marnuje się co najmniej 9 mln ton jedzenia. Mówimy tutaj o całym procesie - od uprawy, przetwórstwa, po sieci handlowe i gospodarstwa domowe. Okazuje się, że ponad połowa tej liczby dotyczy marnotrawienia żywności w domach.

Z danych wynika, że w Europie wyrzuca się średnio ok. 180 kg żywności na osobę rocznie. Szacuje się, że w samej Polsce wynik ten wynosi aż 235 kg. Warto więc zrobić wszystko, by poprzez rozsądne zakupy i przemyślane przygotowywanie posiłków, nie wyrzucać żywności. Zwłaszcza że nawet niewielkie zmiany w robieniu zakupów i przygotowywaniu posiłków spowodują, że można jeść zdrowiej, oszczędzić pieniądze, a przede wszystkim nie marnować jedzenia.

Dzisiaj w Polsce działa około 30 banków żywności, znajdziemy je w każdym województwie. Idea ich funkcjonowania polega na hurtowym pozyskiwaniu żywności od darczyńców i wspieraniu działalności oraz rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych w tym, by one mogły rozdysponować dodatkową żywność wśród potrzebujących.

Warto też pomyśleć o tym, jak marnowanie żywności wpływa na ekologię i ochronę środowiska. Liczby są szokujące, gdyż ponad 20 proc. produkcji gazów cieplarnianych dotyczy produkcji, przetwarzania oraz transportu żywności. Wyprodukowanie kilograma mięsa pochłania kilka ton wody.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.