Nie można brać zasiłku na dzieci i w Polsce, i za granicą. Bywa, że rodziny zwracają po kilkadziesiąt tysięcy

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Tomasz Kapica

Nie można brać zasiłku na dzieci i w Polsce, i za granicą. Bywa, że rodziny zwracają po kilkadziesiąt tysięcy

Tomasz Kapica

Polskie 500+ będzie odliczane od niemieckiego Kindergeld - potwierdził niemiecki Federalny Trybunał Finansowy.

Federalny Trybunał Finansowy to najwyższa instancja niemieckiego sądownictwa powołanego do orzekania w sprawach podatków i innych rozliczeń. Tak zwany Bundesfinanzhof opublikował właśnie wyrok w ważnej dla tysięcy Opolan sprawie, dotyczącej rozliczania zasiłków wypłacanych na dzieci w obu krajach.

Wcześniej jeden z Polaków, który był delegowany do pracy w Niemczech przez polskiego pracodawcę (i w praktyce mieszkał tam na stałe) próbował przekonywać kolejne instancje sądów, że jego dwóm córkom należy się zarówno wypłacany w Polsce dodatek 500+ jak i niemiecki Kindergeld.

Polska rodzina faktycznie pobierała świadczenia w obu krajach. Kiedy dowiedziały się o tym instytucje niemieckie odliczyły kwotę polskiego świadczenia od niemieckiego i zażądały zwrotu ponad 2 tysięcy euro za okres, kiedy oba świadczenia były wypłacane jednocześnie.

Federalny Trybunał Finansowy orzekł, że zarówno polskie 500+ jak i niemiecki Kindergeld są świadczeniami tego samego rodzaju i dlatego nie można pobierać jednego i drugiego.

Na takim stanowisku co prawda już od dawna stali zarówno polscy jak i niemieccy urzędnicy, ale zdarzało się, że rodzice kwestionowali te zasady, twierdząc, że jeśli płacą podatki w jednym i w drugim kraju, to powinni mieć prawo do obu świadczeń.

  • Urzędnicy zaznaczają, że system zawsze prędzej czy później wykryje  przypadki nadużyć, czyli pobierania i   500+, i Kindergeld.
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.