Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ilona Burkowska

Nie rezygnuj ze szczepień. One ratują życie

szczepienie Fot. pixabay.com Pracownicy sanepidu przypominają, że szczepienia to obowiązek nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i prawnych (wykaz obowiązkowych szczepień określa ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych z 2008 roku), a za uchylanie się może grozić kara od 500 zł wzwyż.
Ilona Burkowska

Bez szczepień odra czy krztusiec wrócą - mówią eksperci i przekonują, że szczepionki działają. Od dziś trwa Europejski Tydzień Szczepień.

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach na świecie, co roku znacząco wzrasta liczba dzieci nieszczepionych. To, zdaniem specjalistów, może w przyszłości skutkować odrodzeniem się tych chorób, które dziś uważa się za „wymarłe”.

W 2015 roku niezaszczepionych dzieci było w Polsce 16 tys., w ubiegłym roku - już ponad 23 tysiące. W 2016 roku, w samym powiecie zielonogórskim, rodzice choć powinni, nie zaszczepili ok. 230 pociech - wynika z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze.

Szacuje się, że w tym roku takich dzieci będzie jeszcze więcej. Bo tendencja wzrostowa, napędzana przez ruchy antyszczepionkowe, utrzymuje się od kilku lat.

- Osoby, które są przeciwko szczepieniom, nie mają świadomości, jak wyglądałby świat, gdyby szczepień nie było - przekonuje stanowczo Tomasz Janik, powiatowy inspektor sanitarny w Zielonej Górze. Od dziś do piątku zielonogórski sanepid bierze udział w kampanii z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, któremu tym razem towarzyszy hasło „Szczepionki działają”.

Magdalena Gąsior, kierownik sekcji epidemiologii w zielonogórskiej placówce, tłumaczy, że szczepionki są najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobom zakaźnym. - Chronią przed 26 chorobami, wzmagają odporność antybiotykową. Na świecie rocznie można by uratować życie 1,5 mln ludzi, gdyby podano im szczepionki.

Coraz więcej osób jednak rezygnuje, także z tych obowiązkowych, uważając je za szkodliwe.

- To mit - mówi Renata Kupajska, z sekcji epidemiologii. - Bazujemy na nauce, na wiarygodnych badaniach. Nie ma potwierdzonych naukowo dowodów szkodliwości szczepionek, za to wiele jest przykładów ich działania. Wszystkie dostępne w Polsce środki są przebadane pod względem jakości, bezpieczeństwa i skuteczności.

Pracownicy sanepidu przypominają, że szczepienia to obowiązek nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i prawnych (wykaz obowiązkowych szczepień określa ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych z 2008 roku), a za uchylanie się może grozić kara od 500 zł wzwyż.

Od dziś do piątku w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno--Epidemiologicznej w Zielonej Górze przy ul. Jasnej 10, w godz. 11-13 będą dyżurować specjaliści od szczepionek. Jeśli masz wątpliwości i pytania dotyczące szczepień - przyjdź.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Kuriera Porannego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Kuriera Porannego
  • codzienne e-wydanie Kuriera Porannego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Ilona Burkowska

Gdy dzwonicie do „Gazety Lubuskiej”, to zwykle ja podnoszę słuchawkę... W dziale łączności z Czytelnikami pracuję od 8 lat. Pomagam, podpowiadam, dzwonię, piszę pisma, kontaktuję Was ze specjalistami. Działam z Wami i dla Was. I to właśnie uwielbiam w tej pracy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.