Paulina Błaszkiewicz

Nie wszyscy parlamentarzyści są zainteresowani tym, ile pieniędzy dostanie województwo kujawsko-pomorskie?

Spotkanie marszałka i parlamentarzystów w sprawie budżet naszego programu operacyjnego na lata 2021-2027. Fot. Mikołaj Kuras Spotkanie marszałka i parlamentarzystów w sprawie budżet naszego programu operacyjnego na lata 2021-2027.
Paulina Błaszkiewicz

6 maja marszałek Piotr Całbecki zaprosił na spotkanie online parlamentarzystów z regionu w sprawie budżetu programu operacyjnego na lata 2021-2027. Trwają negocjacje z rządem. Samorząd województwa liczy na co najmniej 2 miliardy euro, o czym marszałek poinformował kilku posłów, ponieważ wielu parlamentarzystów na tym ważnym spotkaniu nie było. Dlaczego nie wzięli w nim udziału?

Zobacz video: 500 plus bez waloryzacji? Takie są plany rządu

- Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego negocjuje z Rządem RP ostateczną kwotę, jaką zamknie się budżet naszego programu operacyjnego na lata 2021-2027, będący podstawą finansowania naszej polityki rozwojowej do końca obecnej dekady. Usilnie zabiegamy o to, by były to co najmniej 2 miliardy euro - czytamy w zaproszeniu Piotra Całbeckiego do parlamentarzystów.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego wysłał list do wszystkich posłów z naszego regionu, by wzięli udział w spotkaniu online poświęconemu bardzo ważnym dla nas kwestiom.

- O zaangażowanie na rzecz poparcia stanowiska w tych negocjacjach marszałek Piotr Całbecki wystąpił w ubiegłym tygodniu do parlamentarzystów regionu wszystkich opcji politycznych - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Gdzie się podziali posłowie?

W spotkaniu z marszałkiem wzięli udział:

Efektem spotkania ma być wspólne wystąpienie wszystkich posłów i senatorów z naszego województwa oraz powołanie, jako swego rodzaju lobby w Sejmie i Senacie, kujawsko-pomorskiego zespołu parlamentarnego. Czy taki zespół zostanie powołany, skoro w spotkaniu wzięła udział tylko część parlamentarzystów z regionu? Na spotkaniu z marszałkiem dotyczącym walki o większe unijne pieniądze dla województwa nie było:

Urlop, spotkanie, lekarz

Zapytaliśmy kilku parlamentarzystów, dlaczego w czwartek nie spotkali się z marszałkiem. Co usłyszeliśmy?

- Mam urlop. Jestem poza Toruniem - odpowiedziała krótko Iwona Michałek.

Przypomnijmy, że posłanka Porozumienia jest też wiceministrem rozwoju, pracy i technologii. Powodem absencji Zbigniewa Girzyńskiego była wizyta u lekarza.

- Wszyscy wiemy, jak trudno dziś przesunąć termin wizyty u lekarza, dlatego zadzwoniłem do marszałka, przeprosiłem i poinformowałem o swojej nieobecności, ale znam wszystkie ustalenia - tłumaczy poseł Zbigniew Girzyński.

Nieobecna była też posłanka Lewicy - Joanna Scheuring-Wielgus, która w czwartek miała wiele innych spotkań online.

- Nie wyrobiłam się, ale w moim imieniu na spotkaniu z marszałkiem obecny był Jacek Warczygłowa, koordynator Lewicy w regionie. Sama ustaliłam to z marszałkiem Całbeckim wcześniej - mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

Z kolei posłowie Platformy Obywatelskiej uznali, że nie muszą uczestniczyć w spotkaniu z innymi parlamentarzystami z regionu, ponieważ z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego spotykali się wcześniej i znają ustalenia.

- Spotkałem się z marszałkiem Piotrem Całbeckim face to face w czwartek rano i przedstawiłem nasze stanowisko. Wcześniej dyskutowaliśmy na spotkaniu posłów i władz regionu Platformy Obywatelskiej - mówi jej przewodniczący w naszym regionie, Tomasz Lenz.

Powody, dla których parlamentarzyści nie wzięli udziału w spotkaniu z marszałkiem, dotyczącym pieniędzy dla województwa są różne. To jednak nie zmienia faktu, że w tak ważnej sprawie posłowie powinni mieć na nie czas.

- Kontrakty z rządem dotyczące ostatecznego podziału środków przeznaczonych na programy regionalne, wedle założeń przedstawionych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, mają zostać uzgodnione do końca czerwca. Jesienią czekają nas negocjacje z Komisją Europejską dotyczące kierunków inwestowania pieniędzy - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.