Nieszawa - miasteczko nad Wisłą z bogatą historią [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka

Nieszawa - miasteczko nad Wisłą z bogatą historią [wideo]

Jolanta Młodecka

To jedno z najstarszych miast na Kujawach, z niezwykłą historią, zapisaną nawet w szkolnych podręcznikach.

Pierwsza wzmianka o Nieszawie pochodzi z 1230 r. Wtedy to Konrad Mazowiecki podarował gród Krzyżakom. Oni, zapewne na bazie istniejącego wcześniej grodu, zbudowali na lewnym brzegu Wisły warowny zamek w miejscu, które dziś nazywa się Wielka Nieszawka - kilka kilometrów na zachód od Torunia. W 1410 r. gród zdobył Władysław Jagiełło. Tutaj podpisano rozejm po wojnie 1410, który w lutym 1411 r. parafowano w Toruniu jako pokój toruński.

Jagiełło rozpoczął budowę Zamku Dybowskiego na lewym brzegu Wisły, naprzeciw Torunia. Osadę, która otaczała tenże zamek, nazwano Nieszawą.Ostatecznie Nieszawę przeniesiono w 1460 r. ok. 30 km w górę Wisły, do miejsca gdzie się znajduje obecnie. Tak więc miejscowość w ciągu nieco ponad 200 lat zmieniła swe położenie dwa razy, przesuwając się blisko 40 km w górę rzeki.

Dziś to miasteczko nad Wisłą, gdzie w zakątkach odnaleźć można jeszcze kilka zabytków. Może nie są klasy „zerowej”, ale w jakiś sposób budują klimat tego sympatycznego miasta.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.