Nieszczęśliwe wypadki w szkołach i przedszkolach na Opolszczyźnie

Czytaj dalej
Fot. 123.rf
Ewa Bilicka

Nieszczęśliwe wypadki w szkołach i przedszkolach na Opolszczyźnie

Ewa Bilicka

Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się w szkole najczęściej tuż przed wakacjami, na przerwach lub lekcjach wychowania fizycznego.

13-letni Artur spod Opola na lekcji wychowania fizycznego stoczył z kolegą z przeciwnej drużyny ambitny bój o piłkę nożną. Bramkę obronił, ale też złamał prawą rękę. Trafiła ona do gipsu na minimum 4 tygodnie. Chłopak zacznie więc wakacje z kontuzją.

Co roku - jak wynika z danych MEN - w województwie opolskim, w szkołach i przedszkolach, dochodzi do ponad 2 tysięcy nieszczęśliwych wypadków, co oznacza, że w ciągu roku kalendarzowego codziennie nieszczęśliwym wypadkom ulega około 6 uczniów lub przedszkolaków.


Co roku w województwie opolskim, w szkołach i przedszkolach, dochodzi do ponad 2 tysięcy nieszczęśliwych wypadków

Statystycznie każdego dnia w całej Polsce w szkołach dochodzi do 180 wypadków z udziałem dzieci. Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczycieli najczęściej do nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi w gimnazjach i w podstawówkach.

- W województwie opolskim w większości są to drobniejsze urazy - informuje Teodozja Świderska z opolskiego kuratorium - Zarówno w tym roku szkolnym, jak i w ubiegłym, odnotowaliśmy tylko po jedynym wypadku, który kwalifikowano jako ciężki. W obu wypadkach były to złamania ręki z przemieszczeniem. Do jednego z nich doszło w szkole średniej w Oleśnie, podczas zajęć wychowania fizycznego. Do drugiego - podczas zabaw ruchowych w przedszkolu w Grodkowie.

Im cieplej na dworze - tym większe ryzyko, że dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia.

- Nasilenie zauważamy właśnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy coraz więcej jest zajęć prowadzonych na boiskach szkolnych czy wyjść plenerowych - mówi Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu. - Warto pamiętać, że ubezpieczenia NNW, jakie podpisują rodzice w szkołach, obowiązują także podczas wakacji. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego ubezpieczyciel przedstawia rodzicom kolejne, nowe wersje ubezpieczenia. Wyboru dokonuje rodzic. Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe.

Ewa Bilicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.