Niezwykły apel polskich katolików do papieża. Wykupili całą stronę we włoskiej gazecie. Jest odpowiedź Franciszka

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Anastazja Bezduszna

Niezwykły apel polskich katolików do papieża. Wykupili całą stronę we włoskiej gazecie. Jest odpowiedź Franciszka

Anastazja Bezduszna

Grupa polskich katolików wykupiła całą stronę we włoskiej gazecie „La Repubblica”, by zamieścić tam apel do papieża Franciszka. "Odbuduj nasz Kościół" - proszą. Ich prośba dotarła do papieża.

29 czerwca 2020 roku, w dniu święta Piotra i Pawła, we włoskiej gazecie opublikowano apel grupy Polaków do papieża Franciszka. 635 wiernych w Polsce uczestniczyło w zbiórce pieniędzy, aby apel "Appello al papa Francesco" mógł zostać opublikowany. Koszt druku ogłoszenia w „La Repubblica”, jak podają organizatorzy akcji, wyniósł 7,5 tysiąca euro.

Czytaj też: Ofiary księży pedofilów zbierają na apel do papieża we włoskiej gazecie. M.in. w sprawie przewinień biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka

W Watykanie skomentowano apel polaków do papieża Franciszka, który był opublikowany we włoskiej gazecie „La Repubblica” 29 czerwca.
Z apelem także w języku polskim można zapoznać się na stronie organizatorów akcji www.dosckrzywdy.pl

- Zdecydowaliśmy się na tę niemal desperacką próbę dotarcia do Ojca Świętego za pośrednictwem włoskiej prasy, ponieważ kochamy Kościół i nie możemy dłużej milczeć wobec skali zła w nim narastającego. W stosunku do niektórych naszych biskupów od lat pojawiają się oskarżenia, które - jeśli chociażby tylko w części są prawdziwe - stanowią o skandalicznych nadużyciach związanych z ukrywaniem pedofilii, stosowaniem mobbingu oraz przemocy wobec księży i osób konsekrowanych, czy z symonią - tłumaczą organizatorzy apelu.

Zobacz także: Zabawa w chowanego” - Sekielscy ujawnili pedofilię ks. Arkadiusza Hajdasza w diecezji kaliskiej. Biskup Janiak przenosił go na inną parafię

Chociaż sam papież podczas spotkania 29 czerwca tylko przywitał wiernych, dyrektor biura prasowego Matteo Bruni odpowiedział dziennikarzom w sprawie apelu w dzienniku „La Repubblica”.

Jak podaje Vatican News, „Ojciec Święty jest poinformowany o apelu grupy polskich wiernych i modli się za tych, którzy się do niego zwracali. Cały Kościół musi uczynić wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić stosowanie norm kanonicznych, odkrywanie przypadków nadużyć i karanie winnych tych poważnych zbrodni” - skomentował sprawę Matteo Bruni.

- Zjawisko pedofilii w Kościele, choć bolesne, jest w Polsce marginalne. Na tysiąc skazanych za pedofilię 997 to osoby świeckie, a 3 osoby to księża - odpowiedział Włodzimierz Rędzioch w "La Nuova Bussola Quotidiana".

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.