NIK alarmuje: na naszych drogach jest wyjątkowo niebezpiecznie

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Norbert Ziętal

NIK alarmuje: na naszych drogach jest wyjątkowo niebezpiecznie

Norbert Ziętal

Mamy najniebezpieczniejsze drogi w Unii Europejskiej. Gorzej jest tylko na Łotwie, Rumunii i Bułgarii. W Polsce najbardziej niebezpiecznie jest na autostradach i ekspresówkach.

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę bezpieczeństwo na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Inspektorzy badali głównie skuteczność działań ratowniczych, prowadzonych na autostradach i drogach ekspresowych. Choć są pewne niedociągnięcia, to nie jest najgorzej. Przerażające są natomiast ogólne dane dotyczące bezpieczeństwa na tych drogach.

- Liczba wypadków i ich ofiar na autostradach i drogach ekspresowych, w przeliczeniu na 1000 km długości, była w 2016 r. pięciokrotnie większa niż ogólnie na polskich drogach publicznych. Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, w których poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym należy do najniższych - twierdzi NIK.

To zaskakujące ustalenia, gdyż jeszcze kilka lat temu, przy opracowywaniu przez różne instytucje raportów o stanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślono, że głównym winowajcą dużej ilości wypadków, jest zły stan dróg, a sytuację poprawi budowa autostrad i ekspresówek. W 2016 r. w Polsce na 1 mln mieszkańców było 79 śmiertelnych ofiar wypadków. Na Łotwie - 80, w Rumunii - 97, w Bułgarii - 99. Zdecydowanie mniej w innych krajach europejskich. W Niemczech - 39, w Wielkiej Brytanii- 28, w Szwecji -27.

- W 2016 r. na autostradach i drogach ekspresowych doszło do 688 wypadków. O 8 proc. więcej niż w 2015 r. W 2016 r. w tych wypadkach zginęło 120 osób (o 17 proc. więcej niż w 2015 r.), rannych zostało 987 osób (o 10 proc. więcej).

Według NIK tak duża liczba wypadków wynika z bardziej intensywnego ruchu na autostradach i ekspresówkach oraz tego, że zdarzenia niejednokrotnie mają charakter katastrof drogowych.

- Przede wszystkim kultura jazdy. Np. w Niemczech kierowcy ułatwiają sobie wyprzedzanie, zmianę pasa itp. Tymczasem na polskich autostradach kierowca wyprzedzanego auta jeszcze przyspiesza. Ze złości? Dla żartu? Inna sprawa to stan samochodów w Europie i u nas. Z przerażeniem obserwuję pędzące ponad 20-letnie gruchoty - mówi Andrzej Mikulski, instruktor nauki jazdy z wieloletnim doświadczeniem.

Z powodu złego stanu bezpieczeństwa NIK zwraca szczególną uwagę na konieczność sprawnych działań ratowniczych. Z nimi nie jest najgorzej, choć pewne uchybienia są. Nadal opóźnia się wdrożenie Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Na Podkarpaciu przekraczane są normy czasu dojazdu karetek do miejsc wypadków. W terenie miejskim jest to maksymalnie 15 minut od zgłoszenia, w pozamiejskim - 20 minut. NIK zwróciła uwagę, że tylko 25 proc. policjantów ruchu drogowego jest przeszkolonych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Norbert Ziętal

Jestem dziennikarzem Gazety Codziennej "Nowiny" oraz dziennikarzem i wydawcą portali nowiny24.pl i naszemiasto.pl. Od 26 lat zarabiam na życie, opisując historie innych ludzi.


Zajmuję się szeroką tematyką, głównie związaną z Przemyślem i miejscowościami powiatu przemyskiego oraz granicą polsko-ukraińską. Moją specjalnością są tematy samorządowe, polityczne, kryminalne, różne problemy związane z funkcjonowaniem granicy polsko-ukraińskiej. Zajmuję się tematami gospodarczymi, finansowymi, turystycznymi, edukacyjnymi, mniejszości narodowych i nowych technologii.


Najbardziej lubię „odkrywać” i opowiadać historie ciekawych, szerzej nieznanych ludzi. Swoim Czytelnikom w przyjazny sposób, infografikami, przedstawiam świat różnych statystyk i liczb, ważnych w ich codziennym życiu. Data journalism (dziennikarstwo danych) jest tym, w czym czuję się najlepiej.


Prywatnie lubię podróżować, a także wspólnie z moimi dwiema córkami (10- i 13-letnią), poznawać świat kodowania, animacji i social mediów. 


 Każdą czynność można usprawnić 


TOP MOICH TEKSTÓW


Wydarzenia 


Rankingi 


Ciekawi ludzie 


Od Nowego Jorku po Moskwę


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.