NIK: W Podlaskiem w 2018 r. kolejki na operację zaćmy wzrosły. NFZ: W 2020 r. prawie wszędzie operacje są wykonywane na bieżąco

Czytaj dalej
Fot. K. Kapica
luk

NIK: W Podlaskiem w 2018 r. kolejki na operację zaćmy wzrosły. NFZ: W 2020 r. prawie wszędzie operacje są wykonywane na bieżąco

luk

Województwo podlaskie było jedynym w kraju, gdzie w 2018 roku kolejki na operacje zaćmy wzrosły - wynika z najnowszego raportu NIK. Podlaski NFZ zapewnia, że obecnie sytuacja jest już diametralnie inna. W wielu placówkach operacje odbywają się na bieżąco.

Narodowy Fundusz Zdrowia po raz pierwszy przeznaczył na świadczenia opieki zdrowotnej ponad 80 mld zł, jednak jego działalność w 2018 r. nie spowodowała istotnej zmiany w dostępności świadczeń dla pacjentów – alarmuje NIK w najnowszym raporcie pt. "Bez przełomu w służbie zdrowia".

Zdaniem NIK widać jednak parę pozytywów: o ponad 50 tys. osób zmniejszyła się ogólna liczba oczekujących na świadczenia, znacząco zmniejszyły się kolejki na operację zaćmy, wprowadzenie dentobusów poprawiło, chociaż w niewielkim stopniu, dostępność świadczeń stomatologicznych, nastąpiła też wyraźna poprawa dostępności rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów objętych kompleksową opieką po zawale mięśnia sercowego.

Spadek ogólnej liczby oczekujących uzyskano przede wszystkim dzięki weryfikacji list oczekujących i zmianie organizacji leczenia zaćmy oraz zabiegów z zakresu endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego. Szczególnie skuteczne okazały się zmiany w leczeniu zaćmy, które pozwoliły na zmniejszenie liczby oczekujących o blisko 122 tys. osób czyli o 25 proc. (z ponad 494 tys. oczekujących na koniec 2017 r. do ponad 372 tys. osób na koniec 2018 r.). Mediana średniego czasu oczekiwania, dla przypadków stabilnych, spadła o 139 dni i na koniec 2018 r. wynosiła 345 dni. Wartość mediany spadła w 15 OW NFZ, wzrosła tylko w Podlaskim OW NFZ - o 112 dni.

- W województwie podlaskim każdy pacjent, który jest przez specjalistę oceniony jako pilny, nie czeka na operację usunięcia zaćmy. We wszystkich dziewięciu placówkach, z którymi podlaski NFZ ma podpisane umowy, zabiegi u pacjentów „pilnych” wykonywane są na bieżąco- zapewnia Izabela Bołtruczuk z podlaskiego oddziału NFZ. - W 2/3 miejsc operowane bez żadnej kolejki są również osoby, których stan zdrowia określany jest jako stabilny.

Już w lutym, czyli na bieżąco, pacjenci stabilni mogą mieć usuniętą zaćmę w sześciu placówkach w województwie podlaskim. Jedynie w Łomży na usunięcie zaćmy trzeba poczekać do marca 2021 r.
Podlaski NFZ zachęca, żeby wszyscy zainteresowani sprawdzali najszybsze dostępne terminy zabiegów na portalu terminyleczenia.nfz.gov.pl lub korzystali z infolinii NFZ dla pacjentów 800 – 190 – 590.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
luk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.