Nowatorski przeszczep komórek macierzystych do stawów

Czytaj dalej
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Nowatorski przeszczep komórek macierzystych do stawów

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Pierwsze takie zabiegi w Polsce przeprowadzili w Gdańsku ortopedzi z kościerskiego szpitala. Pacjenci twierdzą, że po raz pierwszy od lat przespali całą noc bez tabletek przeciwbólowych.

Zespół ortopedów ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie - dr Marek Krzemiński, dr Michał Bogdański oraz dr Jakub Grocholski - przeprowadził w gdańskiej Klinice Chirurgii Jednego Dnia Perfect Medica pierwsze zabiegi przeszczepienia do uszkodzonych stawów własnych komórek macierzystych pobranych i wyizolowanych nowatorską metodą. Pozwala ona uzyskać o wiele więcej komórek o dużych zdolnościach regeneracyjnych, co sprawia, że chore stawy szybciej odzyskują sprawność i przestają boleć.

Potwierdzają to dwaj pierwsi pacjenci, którzy się im poddali.

Jeden z nich ma lat 70, przez wiele lat trenował judo, obecnie jest trenerem. Z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów miał trudności z poruszaniem się i bardzo duże dolegliwości bólowe. Komórki macierzyste lekarze podali mu do obu stawów barkowych oraz jednego stawu kolanowego.

Drugi, dużo młodszy, bo zaledwie 40-letni pacjent dość wczesną jak na ten wiek degenerację stawów kolanowych „zawdzięcza” - jak twierdzi - narciarstwu. Uprawiał je co prawda tylko amatorsko, ale za to intensywnie. To wystarczyło, by i on zaczął odczuwać ból i trudności w chodzeniu. Na zabieg autoprzeszczepu komórek macierzystych zdecydował się, bo chciałby najdłużej uniknąć... endoprotezy.

Zespół kościerskich lekarzy podczas operacji. Dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych pacjenci ze zwyrodnieniami stawów szybciej odzyskają sprawn
Zespół kościerskich lekarzy podczas operacji. Dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych pacjenci ze zwyrodnieniami stawów szybciej odzyskają sprawność

- Komórki macierzyste pobraliśmy w znieczuleniu miejscowym z powłok brzusznych pacjentów, czyli z tkanki tłuszczowej - tłumaczy dr n. med. Marek Krzemiński, ordynator oddziału ortopedii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. - Jest wiele sposobów pobierania tego rodzaju tkanki, ale najistotniejsza jest taka metoda pobrania i obróbki komórek tłuszczowych w specjalnych urządzeniach, która pozwala zminimalizować uszkodzenia komórek macierzystych i zachować jak największą ilość komórek żywych.

W trakcie obu zabiegów - jak tłumaczą ortopedzi - tkankę tłuszczową pobrano metodą liposukcji wodnej przy użyciu urządzenia o nazwie Body Jet Evo, a komórki macierzyste wyizolowano z pobranej tkanki tłuszczowej za pomocą separatora komórkowego Q-graft.

- Pozwoliło to uzyskać czystą zawiesinę samych komórek macierzystych w bardzo dużej ilości, bo aż 4 miliony komórek w mililitrze a do tego ponad 89 procent żywych - cieszy się dr Krzemiński. - To daje pewność, że podajemy pacjentowi zawiesinę gwarantującą uzyskanie najwyższych możliwości naprawczych dla uszkodzonego stawu. Od ilości, jakości i żywotności komórek macierzystych zależą bowiem wyniki leczenia - to, czy pacjent przestanie cierpieć, na jak długo uwolni się od bólu, czy uda mu się wrócić do sprawności i oddalić operację wszczepienia sztucznych stawów.

Od ilości, jakości i żywotności komórek macierzystych zależą wyniki leczenia - to, czy pacjent przestanie cierpieć, na jak długo uwolni się od bólu, czy uda mu się wrócić do sprawności i oddalić operację wszczepienia sztucznych stawów.

Jak podkreśla dr Marek Krzemiński - komórki macierzyste wykorzystuje się dziś w chorobach układu narządu ruchu nie tylko w leczeniu zmian zwyrodnieniowych, ale również reumatoidalnego zapalenia stawów, stopy cukrzycowej, przewlekłych owrzodzeń i trudno gojących się ran, martwicy popromiennej, blizn, zmian w zakresie ścięgien i więzadeł oraz tkanek miękkich.

W leczeniu schorzeń układu narządu ruchu często stosowane jest tak zwane osocze bogatopłytkowe. Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie są to jednak komórki macierzyste i działa ono jedynie w tzw. fazie zapalnej, czyli około 5 do 90 dniu po zadziałaniu czynnika uszkadzającego tkankę. Popularne są też komórki macierzyste pobrane ze szpiku, które m.in. w Kościerzynie stosuje się w ortopedii od 2006 roku (m.in. w tzw. jałowej martwicy kości, rekonstrukcji aparatu więzadłowego stawu kolanowego oraz zaburzeń wzrostu kości). Działają one głównie w okresie od 3 tygodni d

Komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej, w przeciwieństwie do poprzednich, mają zdolność regeneracji od chwili zadziałania czynnika uszkadzającego po pełny zakres fazy przebudowy.

[email protected]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.