Nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora w Nowym Centrum Łodzi

Czytaj dalej
Maksymilian Rybicki

Nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora w Nowym Centrum Łodzi

Maksymilian Rybicki

Przy Miejskim Centrum Medycznym „Bałuty” otwarto Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Oferowane w nim zajęcia w nim są całkowicie bezpłatne.

Pod koniec czerwca zostało otwarte nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Działa ono przy Miejskim Centrum Medycznym „Bałuty” przy ul. Libelta 16.

– CZAS działa pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godz 8.30 - 15.30 – informuje Sebastian Seraficki, koordynator CZAS. – Każdego dnia odbywają się tu bezpłatne zajęcia dla seniorów.

W ofercie nowego CZAS łodzianie 60+ znajdą zajęcia gimnastyczne (usprawniające, z elementami jogi, ćwiczenia rozciągające, z dużą piłką, na mocne kości, na zdrowy kręgosłup, prowadzone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę) oraz różnego rodzaju kursy (z obsługi smartfona i komputera).

– Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na tych zajęciach prowadzimy na nie zapisy drogą telefoniczną pod numerem (42) 655-30-39 –mówi Sebastian Seraficki.

W Centrum systematycznie, dwa razy w tygodniu, odbywają się spotkania klubu brydżowego, a w planach jest też kurs nauki gry w brydża sportowego, prowadzony przez przedstawiciela Polskiego Związku Brydża Sportowego. Poza tym już niedługo zaczną się zajęcia z rękodzieła, jogi śmiechu i gimnastyki umysłu.

– Dzięki księgarni internetowej Gandalf w wolnym czasie każdy z seniorów może wypożyczyć ciekawą książkę – dodaje koordynator.
Priorytetem CZAS jest udostępnienie przyjaznego miejsca dla wszystkich nieformalnych grup seniorów, którzy mają czas i chcą go aktywnie spędzić. W Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora znajdują się sale wyposażone w komputery, rzutniki oraz infrastrukturę do wykorzystania na potrzeby m.in. wykładów, warsztatów, zajęć komputerowych  oraz sportowo–rekreacyjnych. Z sal nieodpłatnie mogą korzystać seniorzy, którzy chcą podzielić się z innymi swoimi pasjami lub umiejętnościami (w formie wykładów bądź warsztatów), a także grupy seniorskie i międzypokoleniowe, które nie mają własnej siedziby (grupy zainteresowań, brydżyści, szachiści, kluby dyskusyjne etc.). Znajdzie się również stół do ping ponga oraz piłkarzyki. Wykorzystując infrastrukturę zewnętrzną CZAS, organizowane będą zajęcia prawidłowego wykonywania ćwiczeń na siłowni zewnętrznej.
– Od września będziemy współpracować z Przedszkolem nr 9 przy ul. Brackiej w projekcie „Łączenie Pokoleń” – mówi Sebastian Seraficki. – Projekt będzie polegał na spotkaniach w CZAS-ie grup przedszkolnych z seniorami.

Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora to kolejny projekt Urzędu Miasta Łodzi, mający na celu aktywizację społeczną osób starszych w miejscu ich zamieszkania. Głównym celem projektu jest edukacja zdrowotna, promowanie zdrowego i aktywnego starzenia się. Ideą projektu jest tworzenie w miejskich przychodniach punktów, które będą pełnić równocześnie funkcje miejsc spotkań dotyczących zdrowia, edukacyjnych, rekreacyjnych oraz towarzyskich, jak i kawiarenek internetowych oraz świetlic. CZAS ma być uzupełnieniem Dzielnicowych Centrów Aktywnego Seniora, które w pierwszej kolejności kładą nacisk na wydarzenia kulturalne. Dzięki nim seniorzy mają możliwość uczestniczenia w prelekcjach i wykładach dotyczących profilaktyki zdrowotnej, zajęciach poprawiających kondycję i szkoleniach.

Maksymilian Rybicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.