Nowe pociągi, samoloty oraz drogi z Ukrainy do Polski [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Nowe pociągi, samoloty oraz drogi z Ukrainy do Polski [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Po sukcesie szybkiego pociągu Kijów - Przemyśl, ukraińskie koleje planują uruchomienie następnych połączeń. Mają też ruszyć remonty dróg do granicy z Polską.

Szybki pociąg z Kijowa do Przemyśla ruszył w ub. roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Okazał się strzałem w dziesiątkę. Korzystają głównie studenci ukraińscy studiujący w polskich uczelniach, Ukraińcy pracujący w Polsce, ale również coraz częściej turyści polscy, chcący zwiedzić Kijów, stolicę Ukrainy.

Pociąg „kijowski” przetarł szlak. Wczoraj ukraińskie koleje uruchomiły połączenie Kowel - Chełm. A w planach są następne, m.in. poprowadzone inną trasą, południową, połączenia Kijowa z Przemyślem.

Według szacunków, dwa pociągi na trasie Kijów - Przemyśl mogą zapewnić ruch zagraniczny porównywalny do portu lotniczego w podrzeszowskiej Jasionce.

Od niedzieli wydłużoną trasą do Przemyśla kursuje polska TLK „Pomarańczarka”, skomunikowana z ekspresem do Kijowa. Od 23 czerwca „Pomarańczarkę” zastąpi sezonowy skład TLK „Mierzeja”, którego trasa będzie wiodła do Przemyśla aż z Helu. Do tego dochodzą inne pociągi, skomunikowane z „kijowskim”. M.in. do Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

Swoich szans w zwiększonym ruchu upatrują również linie lotnicze. Narodowi przewoźnicy obu krajów, czyli LOT i UIA, ale również europejscy potentaci tanich połączeń WizzAir i Ryanair. Oferują połączenia do polskich miast m.in. ze Lwowa i Kijowa.

Według szacunków, po zniesieniu wiz wjazdowych dla Ukraińców, ruch jeszcze bardziej się zwiększy.

- Uważam, że potrzebujemy więcej przejść granicznych pomiędzy naszymi krajami. Obecnie jest ich osiem. Jednak ilość osób, które będą chciały przekroczyć polsko - ukraińską granicę, prawdopodobnie będzie wzrastać. Na tych przejściach granicznych, które mamy, potrzebujemy polepszenia infrastruktury, potrzebujemy sprawności naszych służb celnych i granicznych. Jednak najbardziej potrzebujemy zwiększyć ilość przejść granicznych

- mówi Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, który w niedzielę przyjechał do Przemyśla specjalnie po to, aby przywitać „pierwszy bezwizowy pociąg do Unii Europejskiej”.

Skład z Kijowa do Przemyśla był wypełniony do ostatniego miejsca.

O ile podróż pociągiem czy samolotem z Polski na Ukrainę jest coraz łatwiejsza, to przekraczanie granicy samochodem nie należy do przyjemności. Powodem są ogromne kolejki. Niedawno pisaliśmy o kompletnym paraliżu drogi dojazdowej, po ukraińskiej stronie, do polsko - ukraińskiego przejścia granicznego Szeginie - Medyka. Na zbyt wąskiej drodze ruch pojazdów został praktycznie zablokowany z powodu korków.

Wiele do życzenia pozostawiają drogi dojazdowe do innych przejść granicznych z Polską. Jest jednak szansa na poprawę. Państwowa Agencja Drogowa Ukrainy ogłosiła przetargi na budowę dróg w obwodzie lwowskim. M.in. droga z Sambora do Niżankowic, w pobliżu planowanego przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice.

Norbert Ziętal

Jestem dziennikarzem Gazety Codziennej "Nowiny" oraz dziennikarzem i wydawcą portali nowiny24.pl i naszemiasto.pl. Od 26 lat zarabiam na życie, opisując historie innych ludzi.


Zajmuję się szeroką tematyką, głównie związaną z Przemyślem i miejscowościami powiatu przemyskiego oraz granicą polsko-ukraińską. Moją specjalnością są tematy samorządowe, polityczne, kryminalne, różne problemy związane z funkcjonowaniem granicy polsko-ukraińskiej. Zajmuję się tematami gospodarczymi, finansowymi, turystycznymi, edukacyjnymi, mniejszości narodowych i nowych technologii.


Najbardziej lubię „odkrywać” i opowiadać historie ciekawych, szerzej nieznanych ludzi. Swoim Czytelnikom w przyjazny sposób, infografikami, przedstawiam świat różnych statystyk i liczb, ważnych w ich codziennym życiu. Data journalism (dziennikarstwo danych) jest tym, w czym czuję się najlepiej.


Prywatnie lubię podróżować, a także wspólnie z moimi dwiema córkami (10- i 13-letnią), poznawać świat kodowania, animacji i social mediów. 


 Każdą czynność można usprawnić 


TOP MOICH TEKSTÓW


Wydarzenia 


Rankingi 


Ciekawi ludzie 


Od Nowego Jorku po Moskwę


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.