Nowy etap rewitalizacji to koniec pisania wniosków i początek inwestycji

Czytaj dalej
Fot. Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński

Nowy etap rewitalizacji to koniec pisania wniosków i początek inwestycji

Marcin Bereszczyński

Zakończył się etap przygotowań do rewitalizacji Śródmieścia. Złożone zostały wszystkie wnioski o dofinansowanie unijne prac rewitalizacyjnych. Rozpoczął się kolejny etap związany z realizacją inwestycji.

Biuro ds. Rewitalizacji UMŁ będzie już tylko nadzorować te prace, bo za remonty i przebudowy odpowiadać ma Zarząd Inwestycji Miejskich. Biuro ds. Rewitalizacji zajmie się w tym czasie przygotowaniem tzw. miękkich projektów, czyli szeroko rozumianą rewitalizacją społeczną. Inwestycyjny etap rewitalizacji już trwa, bo ogłoszono pierwsze przetargi. Z dnia na dzień jest ich coraz więcej, a po ich rozstrzygnięciu pojawią się w centrum ekipy budowlane, które do końca 2021 roku mają uporać się z rewitalizacją ośmiu obszarów w centrum miasta.

W ostatnim czasie magistrat pochwalił się skalą rewitalizacji, których łączna wartość przekracza 2 mld zł. Mają być wyremontowane 172 budynki, z czego 139 kamienic przy 67 adresach dotyczy tzw. rewitalizacji obszarowej, czyli inwestycji w ośmiu kwartałach centrum miasta. To teren ograniczony od wschodu ul. Kilińskiego i Wschodnią, od północy Starym Rynkiem i pl. Wolności, od zachodu al. Kościuszki i Zachodnią z rozszerzeniem o przestrzeń między Ogrodową i Legionów, a od południa trasą W-Z. Pozostałe obiekty będą rewitalizowane w ramach tzw. dziewiątego obszaru, którym jest Księży Młyn. W zmodernizowanych budynkach będą mieszkania, a także pracownie artystyczne, lokale gastronomiczne i Klub Księżego Młyna. Część budynków zrewitalizuje Łódzka Spółka Infrastrukturalna. To m.in. kamienice przy Ogrodowej. Zaplanowano w nich mieszkania, lokale usługowe i biura. Aż 172 budynki wpisane do planu rewitalizacji to tylko obiekty znajdujące się w miejskich zasobach. Prywatni właściciele kamienic i wspólnoty mieszkaniowe też mają dostać narzędzia, dzięki którym będą mogli wyremontować budynki nie ponosząc gigantycznych kosztów.

W centrum Łodzi, w kamienicach znajdujących się w ośmiu obszarach rewitalizacji mają być wyremontowane 923 mieszkania, 43 mieszkania chronione dla osób opuszczających domy dziecka, 178 lokali użytkowych, 102 biura, 32 pracownie artystyczne i 7 pomieszczeń dla organizacji pozarządowych. Na ten cel ma być przeznaczone ponad miliard złotych, z czego połowa to unijne dofinansowanie. Łączna wartość wszystkich projektów związanych z rewitalizacją to 2 mld zł.

Pierwszy przetarg dotyczący rewitalizacji obszarowej został rozpisany na początku roku. Dotyczy czterech kamienic przy ul. Tuwima 33, 35, 46 i 52. Przy tej inwestycji utworzone będą małe parki przy u zbiegu Tuwima i Dowborczyków oraz Tuwima z Targową. Przebudowany zostanie odcinek ulicy Tuwima między ulicami Kilińskiego i Targową. Rozstrzygnięcie przetargu, a następnie prace projektowe powinny trwać do końca roku, aby od początku 2018 roku zacząć konkretne prace. Termin ukończenia tego zadania zaplanowano na koniec 2019 roku.

Pierwszą kamienicą, która będzie rewitalizowana jest budynek przy Rewolucji 1905 r. nr 29. Obiekt ma wydane pozwolenie na budowę, bo decyzję w tej sprawie udało się uzyskać jeszcze w ramach programu „Mia100 Kamienic”. Budynek jest już wysiedlony, podobnie jak kamienice przeznaczone do remontu w kwartale ul. Wschodniej, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego i Jaracza.

Oprócz wielkich programów związanych z rewitalizacją obszarową trwają tzw. pilotażowe programy rewitalizacyjne. Pierwszy już się zakończył i służył przygotowaniu procesu inwestycyjnego. drugi rozpoczął się w tym roku i dotyczy głównie rewitalizacji społecznej towarzyszącym procesom inwestycyjnym. W planie na lata 2017-18 jest m.in. wyznaczenie gospodarzy dla rewitalizowanych obszarów oraz latarników społecznych, czyli inspektorów magistratu ds. wsparcia mieszkańców. Drugi pilotaż zakłada też wsparcie lokalne przedsiębiorczości, tworzenie domów wielopokoleniowych, a także nowoczesnego centrum usług społecznych. Duża waga będzie przykładana do edukacji i współpracy z mieszkańcami.

Gospodarzy obszarów i latarników ma być po ośmiu dla ośmiu obszarów rewitalizacji. Ich głównym zadaniem będzie kontakt z mieszkańcami, wzmocnienie poczucia ich bezpieczeństwa, zapewnienie im pełnej informacji o przeprowadzkach na czas remontów i pomocy w trakcie zmiany miejsca zamieszkania. Na ten pilotaż przekazano za środków rządowych i unijnych kwotę ponad 4,7 mln zł.

Marcin Bereszczyński

Jestem dziennikarzem "Dziennika Łódzkiego".
Zajmuję się samorządem, spółkami komunalnymi, komunikacją miejską, drogami, koleją, autostradami, rynkiem nieruchomości i inwestycjami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.