Wojciech Mąka

Nowy, lepszy, budżet obywatelski. Konsultacje społeczne

Wczoraj ratusz rozpoczął konsultacje do nowych zasad BBO. A tak głosowano na budżet obywatelski na osiedlu Leśnym Fot. Tomasz Czachorowski Wczoraj ratusz rozpoczął konsultacje do nowych zasad BBO. A tak głosowano na budżet obywatelski na osiedlu Leśnym
Wojciech Mąka

Michał Sztybel: - Poprzez konsultacje chcemy zaangażować mieszkańców już na początkowym etapie pracy. Ratusz chce wiedzieć, czy bydgoszczanie oczekują zmian w zasadach działania budżetu obywatelskiego. Wczoraj ruszyły konsultacje w tej sprawie.

Bydgoski Urząd Miasta planuje nową edycję Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. To program, w którym o wydaniu miejskich pieniędzy decydują w głosowaniu mieszkańcy poszczególnych osiedli. W sumie co roku na program ratusz przeznacza 10 mln zł. Kwoty trafiające na poszczególne osiedla są różne, ale to zwykle średnio kilkaset tysięcy złotych.

Nowy Fordon liderem

- Najaktywniejsze w minionych edycjach w wybieraniu najpotrzebniejszych zdaniem mieszkańców inwestycji były osiedla Nowy Fordon, Szwederowo, także osiedle Leśne - mówi Michał Sztybel, dyrektor biura komunikacji społecznej Urzędu Miasta i koordynator programu BBO.

BBO pozwala mieszkańcom decydować np. o budowie nowych placów zabaw, siłowni plenerowych, parkingów czy nawet chodników...

- Często spotykamy się z zarzutami, że w ramach budżetu obywatelskiego powstają inwestycje, które są zadaniami własnymi miasta - m.in. chodniki - mówi Michał Sztybel. - Tyle że gdyby porównać nasz budżet obywatelski i przeznacznie płynących z niego środków z innymi miastami, choćby Gdańskiem, to takich zadań wcale nie mamy więcej. Jesteśmy na porównywalnym poziomie. Poza tym, przecież środki z BBO to nie są pieniądze spoza budżetu miasta. To ta sama kasa, tyle że wcześniej o jej wydaniu decydowali miejscy urzędnicy, a teraz - mieszkańcy.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

 • O co pyta ratusz mieszkańców?
 • Jakie konsultacje będą przeprowadzone w tym roku w Bydgoszczy?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.